Doc. Ing. Zoltán BEDRNA, DrSc.
Ostrohranné polyedrické a kockové agregáty predstavujú najrozšírenejšiu štruktúru v našich pôvodných pôdach. Hnedozeme a kambizeme, ktoré sa najviac vyskytujú v záhradkách majú najmä podpovrchové, ale často aj humózne povrchové horizonty práve so štruktúrou tohoto tvaru.
Na tvar štruktúrnych agregátov pôdy vplýva jej vodno-vzdušný režim, mobilita ílovitých a koloidných častíc, kvalita a množstvo humusových látok a nasýtenosť sorpčného komplexu bázickými katiónmi. Pri menej kvalitných, kyslejších humusových látkach spájajú sa jednotlivé zrná minerálov do agregátov s ostrejšími hranami a stenami. Pohyblivý íl a koloidy sú častejším tmelom mechanických elementov. Humus, ktorý zaobľuje hranatosť štruktúrnych častíc je v menšom množstve a má horší tmeliaci účinok.
Ostrohranné, mimoriadne vodoodolné agregáty pozorujeme často v ílovitých pôdach Východoslovenskej nížiny. V týchto kyslých pôdach íl aj koloidy napučiavajú a tmelia sa pri nadbytku vody a drobia pri ich vysychaní a vymrazovaní. Vysoký obsah ílu a koloidov v pôdnej hmote má tendenciu vytvárať na povrchu pôdy aj štiepky a lístočky, ktoré sú menej priepustné pre vodu i vzduch.
Podľa veľkosti sú agregáty väčšie ako 10 milimetrov kockovej alebo hrubo polyedrickej štruktúry nevyhovujúce na tvorbu kvalitnej štruktúry pôdy. Kvalitnú štruktúru vytvára väčší ako 50-percentný obsah kockovitých, drobno kockovitých, polyedrických a drobno polyedrických štruktúrnych elementov s rozmermi 5 až 10 milimetrov a 0,5 až 5 milimetrov.
Na rozdiel od drobnohrudkovitej a zrnitej štruktúry guľovitého a oválneho tvaru však ostrohranná štruktúra má väčšie predpoklady na utláčanie a zhutňovanie, a teda na extrémne znižovanie prevzdušnenosti pôdnej hmoty. Snažíme sa preto vylepšiť najmä štruktúru povrchových vrstiev pôdneho profilu. Dosahujeme to pravidelným hnojením organickými hnojivami, no najmä vápnením kyslých pôd. Prehlbovanie humusového horizontu do hĺbky 0,4 metra taktiež prispieva k optimalizácii štruktúrneho stavu hnedozemných a kambizemných pôd.
Autor: Vladimír KLOBUŠICKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.