pes rozozná okolo dvesto slov. Vedci, ktorí ho skúmajú sa domnievajú, že múdre zviera poskytuje výbornú možnosť poznania mechanizmu učenia sa nových slov.
Výskumníci z Inštitútu evolučnej antropológie v Lipsku urobili nasledovný experiment. Medzi hračky, ktoré Rico už poznal, umiestnili novú a prikázali psovi, aby ju priniesol, pričom použili preňho nové slovo. Rico si domyslel, že nové slovo znamená novú neznámu hračku. Uspel vo väčšine pokusov, ktoré sa robili za prísnych podmienok, aby psíka náhodou neovplyvnil jeho majiteľ. Podľa vedcov pokus dokázal, že Rico má rozumovú schopnosť, po anglicky nazývanú fast mapping (ide o rýchle spájanie). Je to schopnosť, vďaka ktorej sa deti učia nové slová. Experiment tiež dokazuje, že to, že zvieratá nevytvorili reč, nemusí byť dôsledkom neschopnosti chápania slov. Ukazuje sa, že zvieratá ich môžu rozumieť, ale na vytvorenie reči je potrebná aj schopnosť vymýšľania a artikulovania slov.
Rico patrí k plemenu border colie a možno práve preto má také neobyčajné schopnosti. Toto plemeno pochádza zo Škótska. Pôvod má v psoch, ktoré v Škandinávii strážili stáda sobov a na Britské ostrovy sa dostali spolu s Vikingami v ôsmom až deviatom storočí. Patria k najlepším pastierskym psom. Mnohokrát triumfovali v súťažiach poslušnosti, osvedčujú sa aj v disciplínach, ktoré si vyžadujú rýchlosť, obratnosť a presnosť. Sú vysoké od 47 do 55 centimetrov, vážia 15 až 20 kilogramov.
Keď takéhoto psa chováme v domácnosti, musíme mu venovať veľa času. Na zábavu treba určiť štyri až päť hodín denne. Učia sa ľahko a s veľkou chuťou - keby boli ľuďmi, nazvali by ich workoholikmi.
Autor: Vladimír KLOBUŠICKÝ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.