Julian SIKA, posudzovateľ králikov
Tatranský baran
Pôvodný názov tatranského barana znel popradský baran. Odvodený bol od miesta vzniku - mesta Poprad a vzhľadu tohto králika, ktorý pripomína barana.
Cieľom je vyšľachtiť králika veľkého telesného rámca so živou hmotnosťou do 5,5 kilogramu, s kombinovanou mäsovo-kožušinovou úžitkovosťou, ovisnutými ušnicami, akromelanického sfarbenia (čiastočné sfarbenie koncových častí tela, pozn. red.) s tzv. ruskou kresbou. Základná farba je biela, sfarbené sú nos (tzv. nosová maska), ušnice, chvost, predné a zadné končatiny od pazúrikov po lakťový kĺb, pričom je ich farba čierna. Farba očí je svetločervená s tmavočervenou zreničkou. Na vyšľachtenie sa využívajú plemená francúzsky baran biely červenooký a kalifornský.
So šľachtením tatranského barana začal dnes už zosnulý Miroslav Mikurda z Popradu, rodák z Nového Mesta nad Váhom. Tento králik sa však medzi chovateľmi nerozšíril a ani nenašiel podporu potrebnú na uznanie. Vo výskumnom chove tatranského králika, s cieľom získať uznanie a zaradenie do vzorníka plemien pokračujú Ing. Vavrinec Roman z Nitry a Ján Pavlikovský z Popradu.
Autor: hra, ato
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.