Korzár logo Korzár

Helmut Bistika občas šokuje, no núti myslieť

Helmut Bistika je človek, akých v živote nestretnete na stovky, ba možno ani na desiatky. Od bežného uponáhľaného tvora, spoteného od honby za

matériou, má na hony ďaleko. Žije, miluje a tvorí (ako sám píše v jednej brožúrke svojich diel) v Medzeve, v domčeku, kde má svoj ateliér. Aj v ňom pulzuje typická helmutovská energia, všetko tu vyžaruje pokoj, hoci aj pracovný pulz. Na dverách vás privíta vtipný, zato však určite do istej miery vážne myslený odkaz, že poteší len krátka návšteva. Rešpektujeme to, vstupujeme do miestnosti a kým sa pustíme len do krátko trvajúceho rozhovoru, zapne Helmut muziku, bez ktorej nikdy netvorí. Dovtedy si ešte rýchlo prezriem práce a narýchlo prečítam životopis (opäť v brožúrke), ktorý ma zaujme i vyvolá pobavený úsmev. Okrem iného sa v ňom totiž píše: 1971 - prvýkrát vidím nahé dievča, 1978 - bývam na internáte, 5 rokov študujem - už neviem čo, 1993 James z New Yorku otvára vernisáž v Medzeve, pivo, víno a buchty zdarma (veľa ľudí), 1994 aranžujem výklady v Parfumérii Schwarz v Košiciach (pohoršenie, potom úspech), 1998 výstava v Humennom - deťom sa obrazy anjelov páčia (lebo majú črevá)... Aj toto je Helmut Bistika.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Tvojou už niekoľkoročnou múzou sú anjeli. Ako si sa k nim prepracoval?

- Predtým som robil všeličo. Pracoval som s mládežou a skúšal v živote všetko možné. Potom som učil na Základnej umeleckej škole, kde som sa dostal do styku s malými deťmi a tam som mal možnosť experimentovať s nimi. Vtedy som pochopil tú jednoduchosť, čistotu a nekomplikovanosť detí vo vzťahu ku kreativite, k umeniu a k hravosti. Práve tam som prišiel k tej spojitosti - deti a anjeli. To ma začalo v mojej práci inšpirovať, ovplyvňovať a chcel som to rozvíjať vždy vyššie a vyššie. A začal som to spájať - deti-anjeli, umenie-anjeli, choré deti-anjeli, postihnuté deti... Takže takto vlastne vznikli moji anjeli, ktorí lietajú bez hraníc medzi nebom a zemou, anjeli, ktorí sú symbolom nadpozemského a zároveň ich spojitosť s deťmi, ktoré sú ešte čisté a nepopísané.

SkryťVypnúť reklamu

Tvoji anjeli sú vždy iní, raz obuchmi, inokedy vzletní...

- Lebo sú tým, čo si niekto dokáže v hlave predstaviť. Takže sú vždy iní. Keď som robil s postihnutým, tak mi povedali: "Urobme anjela na vozíčku". Lebo oni si predstavujú anjela tak. Tak sme ho tak aj urobili.

A čo predstavuje pre teba?

- Niečo, čo nevieme popísať, čo nás robí lepšími, voľnejšími, čo nám dáva krídla a s čím sa chceme spájať.

Aký máš vzťah k nadpozemskému životu alebo v čo veríš?

- Verím, že je v nás dobro. Že ak chceme, môžeme ľudom pomôcť, jeden druhému urobiť dobro, pomôcť, keď to treba. A nie len zneužiť, využiť a ponížiť. To mi pomáha. To je pre mňa ten symbol anjelov, to v čo verím. Že dobré sa ti dobrým odplatí a zlé zasa zlým. Lebo keď vysielaš dobro, tak sa ti musí vrátiť a keď v niečo veríš, tak si zas plnejší a silnejší.

SkryťVypnúť reklamu

Tvoji anjeli však neboli len o radosti, mnohým na prvý pohľad naháňali strach, iní zas tvrdili, že sú pesimistickí.

- To bolo obdobie, keď som možno dosť trpel a videl som koľko nešťastia je na svete. Vtedy som robil takých strašných anjelov, ktorí však pre mňa boli pekní a dôležití, lebo mali ochrániť iných. A keď má niekto ochrániť také strašné veci ako sa diali - či to bola vtedy vojna, či sa ubližovalo nejakým malým, tak moji anjeli museli byť takí strašní, aby vedeli to strašné poraziť. Tak som robil anjelov, ktorí nemali žalúdok, ktorí nemali perie... Lebo k strašnému musíš postaviť ešte strašnejšie, aby proti tomu mohlo bojovať. Lebo nie vždy platí, že zlo porazíš dobrým. To bolo také moje snaženie. Prešiel som mnohými fázami, keď som bojoval všelijako cez to umenie.

Každý vnem, ktorý spracúvaš, je napokon anjelom?

- Stále je to iná forma niečoho. Lebo či urobím módnu prehliadku alebo workshop, stále niekde vsuniem tú tému anjelov. Vedome, či nevedome. Keď som robil módnu prehliadku, tak som dal malým deťom krídelká na šaty. Nerobím z toho nátlak, ale niekde sa to vždy objaví. Proste to zo mňa vychádza.

Umelci sa obyčajne "ťahajú" do miest, kde sa stretávajú s kolegami umelcami, kde je viac kultúry... Nelákalo aj teba žiť medzi nimi a s nimi?

- Ja sa s inými umelcami stále stretávam. Chodím na medzinárodné workshopy, kde sú ľudia z celého sveta, aj 2 - 3-krát do roka.

Naozaj si nikdy nepremýšľal vymeniť Medzev za väčšie mesto?

- Nie. Tu mám svoj pokoj, tu môžem pracovať a potom za tými ostatnými vecami cestujem po svete. Keby som bol stále len v kontakte s nejakými umelcami, možno by sa to skončilo pri tom, že by som bol vždy v nejakej kaviarni, filozofoval o umení a menej pracoval. A tu je menej kontaktov, zato však viac možností robiť. To mi dáva určitú slobodu. Tu ma nič neruší a môžem tvrdo pracovať. Lebo keby tu vždy niekto vchádzal a vychádzal, tak sa nedá tvoriť, to človek stále len hýri. A to sa potom skôr uberá iným smerom.

Kto ťa v detstve najviac ovplyvnil a pritiahol k umeniu?

- Neviem. Ja som mal stále jeden sen - byť umelec a maľovať, robiť veľké umenie. To bol možno taký detinský sen, ale ja ho stále prehlbujem a prehlbujem, robím a žijem si ho. Je dôležité, že tá viera je vo mne dnu - či už si niekto myslí, že je to dobré alebo nie, je mi to jedno. Ja mám svoj cieľ, svoje vnútorné potreby, za tými si idem, stále ich zveľaďujem a sám sebe sa pokúšam dokázať, že to, čo robím, robím dobre a treba to robiť ešte lepšie, hľadať nové cesty a ísť ďalej.

Nikdy si nemusel ako dieťa počúvať, že robiť umenie nie je veľmi seriózne povolanie?

- Rodičia do toho veľmi nezasahovali. Skôr ma stále ovplyvňovali v tom, že mám robiť pekné krajinky a nie také strašidlá. Ale dôležité je, aby sa človek sám vymanil z okolia a šiel svojou vlastnou cestou.

Podarilo sa ti to skoro?

- Nie, pravdaže nie. Veď tu som bol zahrabaný. Ale potom som začal cestovať a stretávať iných umelcov, videl som iné umenie, iný prístup k nemu, iný pracovný postup. Veľa som sa naučil tým, že som videl, spoznával a cestoval.

Čo je pre teba v živote prioritné?

- Dávať, dostávať, tešiť sa, napĺňať a hlavne mať radosť z práce, ktorú robím. To je základ. Keby som z nej nemal radosť, tak by som to nemohol robiť.

Ľudia, ktorí sa živia umením, by mali byť aj dobrými obchodníkmi. Obyčajne sú však ako obchodníci dosť mizerní. Ako je to s tebou?

- To je ten problém (úsmev). Preto sú potom galeristi, ktorí sa starajú o to, aby sa veci predávali, aj keď sa oni na tom obohacujú. Neviem, možno to niekto vie - venovať sa aj umeniu a byť aj dobrý biznismen. Môj prípad to však nie je. Okrem toho si myslím, že keď chce byť človek dobrý, nemôže byť dobrý v piatich veciach súčasne.

Čo ťa na svete najviac znechucuje?

- Lajdáctvo, zlo... Je toho veľa. Keď sa človek pozrie, koľko zlého, bolesti a koľko egoizmu existuje... Je naozaj veľmi veľa vecí, ktoré nie sú v poriadku. Ale ja sám to nezmením. Svet je stále postavený na tme a svetle, dobre a zle a jedno bez druhého by asi nefungovalo. A preto sme tu. Aby sme sami so sebou bojovali.

Na čo sa tešíš?

- Na všetko, čo je pekné.

Čo je v tvojom ponímaní pekné?

- Chvíľa, keď môžem tvoriť v dobrej atmosfére, keď sa niečo podarí, dobrá hudba, pekné telo...

Hudba je zrejme neodmysliteľnou súčasťou tvojho tvorivého procesu.

- Áno, stále. Ona nabudzuje atmosféru a posúva ju ďalej. Lebo umenie je duchovná záležitosť, pri ktorej sa dostávaš do iných sfér, do iných svetov. A hudba to ešte viac umocní.

Spolupracuješ aj s deťmi, ktoré majú rôzne postihnutia. Aká je tá spolupráca?

- Ja som ako človek na ňu musel dozrieť. Prvýkrát, keď som robil so zdravotne alebo duševne postihnutými, to bolo pre mňa veľké prekvapenie. No potom som objavil krásne dimenzie, ktoré tam vznikli. Je to samozrejme špecifické. Ale ťažko to opísať. Pustil som sa do toho, pretože ma lákali nové formy práce s deťmi.

Aké máš sny?

- Aby som mohol ostať zdravý, aby som sa mohol ďalej venovať tomu, čomu sa venujem. Ja ďakujem, že vôbec môžem robiť. Lebo stačí, aby som bol chorý, nevedel sa pohybovať a už by som bol paralyzovaný. Už by sa nedalo cestovať a už by sa nedalo robiť...

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  2. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  3. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  4. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  5. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  6. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Prichádzajú investičné príležitosti s víziou aj výnosom
  2. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  3. EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
  4. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  5. ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
  6. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  7. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  8. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  1. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 654
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 923
  3. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 5 172
  4. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 3 658
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 3 528
  6. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 149
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 2 991
  8. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 2 603
  1. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  2. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  3. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  4. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  7. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  8. Emil Lobotka: Ukrižuj
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 837
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 491
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 754
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 616
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 411
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 949
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 514
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 222
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Rado Surovka: Pomáhať a chrániť ?
  2. Aleksander Prętnicki: Posledná audiencia - Bratislavský expres
  3. Marcel Karvay: Bohovia kapitalizmu [Varovanie: nečítajte ak ste náchylní k existenciálnej depresii]
  4. Dalibor Eštočák: Pokora, ktorú sme stratili
  5. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  6. Alexander Hričko: SMERujeme do priepasti
  7. Imunoblog: Veľké jarné upratovanie… tela!
  8. Emil Lobotka: Ukrižuj
  1. Martin Ondráš: Slintačka a krívačka - prečo to celé nesedí 45 837
  2. Vlado Jakubkovič: Otvorený list Generálnemu prokurátorovi 19 491
  3. Michael Achberger: Revolučný trik na chudnutie: Ženy si ho pochvaľujú, trvá len 5 minút denne 18 754
  4. Natália Milanová: Ministerstvo kultúry objednalo tanečné odevy pre žiakov od stavebnej firmy 17 616
  5. Marcel Rebro: Armádny kaplán: všetci chlapci sú mŕtvi. Pošlite drony, nech ich pomstíme 13 411
  6. Rado Surovka: Keby blbosť kvitla 12 949
  7. Viktor Pamula: Rozklad ministerstva zahraničných vecí pokračuje 10 514
  8. Miroslav Ferkl: Magor Magor Magor 10 222
  1. Radko Mačuha: To si vážne myslíte, že premiér bol postrelený a že nieje zaočkovaný?
  2. Radko Mačuha: Kotlár je génius, objavil Tučík.
  3. Marcel Rebro: Fico potvrdil účasť na májových oslavách v Moskve. Prispejme mu na letenku
  4. Věra Tepličková: Predveľkonočné pašie alebo Aký štát, také Turínské plátno
  5. Radko Mačuha: Prejav Roberta Fica v Moskve. ( fikcia)
  6. Marcel Rebro: Raketový útok v Sumoch je aktom štátneho terorizmu
  7. Radko Mačuha: Čurilla? Veď to je magor.
  8. Věra Tepličková: Opäť bližšie ku snu stať sa policajtom

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu