príbuzní alebo kamaráti s ďalšou vizitou - na vôdzke. Ak je hostiteľ priateľom zvierat vie, že aj nemá tvár je jeho hosťom a pripraví pre psíka či mačičku aspoň mištičky s vodou a zvieracími sušienkami a pre papagája hrsť vtáčieho zobu. Ďalej sa postará o to, aby deti zvieracej návšteve príliš neubližovali, čo je nielen slušnosť voči hosťovi, ale aj prevencia možného konfliktu a úrazu.
Faktom je, že aj na strane hosťa treba v prípade, ak na návštevu chce naozaj silou-mocou priviesť svojho domáceho maznáčika, zachovať spoločenské pravidlá. Ponajprv: od budúceho hostiteľa treba zavčasu taktne vyzvedieť, či naozaj nemá voči chlpatej či operenej návšteve vážnejšie výhrady. Je to správne i so zreteľom na možný výskyt častých alergií na zvieracie chlpy či roztoče, ktoré cestujú na operencoch. Mnohí ľudia majú voči zvieratám averziu a naozaj nie je náležité vnucovať sa.
Absolútne neprípustné je pozvať sa na návštevu v prípade, ak je naše zviera nevychované, nezvládnuteľné či nebodaj agresívne. Je hanebnou vizikou ak havino či cica urobia z cudzieho bytu drevárničku a nechajú v hostiteľovom byte mláčky či kôpky. Vrcholným dôkazom odsúdeniahodného postupu hosťa, ktorý na návštevu prišiel so zvieraťom je, ak po ňom ostanú histiteľom škrabance a jazvy.
Osobitný režim majú návštevy so zvieratami v prípade, ak aj v hostiteľovej domácnosti majú nemé tváre. Mnohé sa síce znesú skôr ako ľudia, zmeniť však návštevu na stres a šok z boja dvoch psov sa v žiadnom prípade nesluší. Potom už nejde o návštevu, ale o adrenalínový šport.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.