Hoci sú zlato a striebro veľmi moderné, zaobchádzajte s nimi veľmi opatrne a s citom. Ak si myslíte, že neodhadnete mieru v dávkovaní kovového lesku, dajte si poradiť, aby ste neskĺzli do zradných hlbín nevkusu. Model na snímke z tvorivej dielne Blumarine je príkladom vkusného zladenia "zlata" na veľkoryso riešenej blúzke a šortkách v mikrodĺžke. Blúzka z lesklého materiálu v hnedobéžových farbách prilieha zlatým pružným lemom na béžové matné šortky. Listová kabelka a lodičky sú zlaté. Okrem kovového efektu široký okraj blúzky opticky skracuje vysokú postavu.
Kovový lesk, zapracované zlaté a strieborné drôty sú pri výrobe látok známe oddávna. Na rozdiel od súčasných materiálov boli v minulosti takéto tkaniny veľmi objemné, ťažké. Boli to brokáty, bohato vzorované, pretkávané zlatými a striebornými niťami, čo boli väčšinou ľanové nite, obtáčané jemnými zlatými alebo pozlátenými niťami. V histórii sa takéto tkaniny používali na slávnostné cirkevné a dvorské rúcha. V stredoveku bola obľúbená hodvábna tkanina tzv. "diasper" so zlatou cyperskou niťou.
Odľahčené, nové, moderné tkaniny s kovovým leskom sa objavili v 20. rokoch minulého storočia a od 60. rokov ich začali zdokonaľovať najmä v Japonsku, keď využili mäkkosť a ohybnosť medi v spojitosti s polymetanovou vrstvou a švajčiarski výrobcovia prišli s kovovými netkanými látkami. Látky so strieborným a zlatým leskom pripomínajúce drahocenné závoje barokového obdobia sa vyrábajú s použitím hliníka. Sú pritom priedušné a príjemne sa nosia. Módni návrhári zlatom a striebrom neplytvajú a používajú ho na paspulky, bolerká, vestičky, porty. Majstrom v tomto bol Saint Laurent v retro a etno štýloch inšpirovaný Čínou, Peru, Marokom, Benátkami a ruským baletom.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.