elektrární. Vyhlásil to včera minister hospodárstva Pavol Rusko. Viac však ponuky komentovať nechcel.
"Každý z troch záujemcov vyslovil vo svojich ponukách ochotu a schopnosť dokončiť Mochovce," povedal Rusko.
Ruský RAO UES International a český ČEZ svoj záujem o dostavbu ohlásili už dávno, zámer talianskeho Enelu nebol jasný. Z Ruskových slov je však zrejmé, že aj Taliani by Mochovce dostavali, čím by sa stali ich prvou jadrovou elektrárňou. S výstavbou ani prevádzkou "jadra" firma doteraz skúsenosti nemala.
Rusko tvrdí, že "dostavbe Mochoviec už nič nebráni". Ministerstvo už dokonca vydalo pokyn, aby sa začalo s prípravnými prácami. "Manažment elektrární začal organizačne, legislatívne a logisticky zabezpečovať dokončovacie práce tak, aby do príchodu investora do elektrární boli všetky prípravné práce ukončené," povedal Rusko. Chýbajúce bloky by sa podľa neho mohli dokončiť v roku 2009, prípadne začiatkom roka 2010. Alternatívu k Mochovciam Rusko nevidí.
Budúci investor elektrární, ktorého schváli vláda, už ďalší vládny súhlas na dostavbu Mochoviec potrebovať nebude. Rozhodnutie vlády v roku 2000 totiž znelo: Mochovce sa dostavať môžu, avšak len zo súkromných peňazí. "Dodatočný súhlas vlády netreba, budeme vychádzať z toho, že ministerstvo má zastúpenie v dozornej rade elektrární, a tým svoj zámer v elektrárňach zabezpečí," tvrdí Rusko.
Ekologickí aktivisti dostavbu jadrovej elektrárne odmietajú. "Štúdia, ktorú ministerstvo predložilo, nás o výhodnosti dostavby nepresvedčila. Neboli v nej ani dostatočne zvážené nejadrové alternatívy," povedal hovorca hnutia Greenpeace Juraj Rizman. Podľa neho sa Rusko opiera o analýzy, ktoré sú pred verejnosťou utajené. "Žiadali sme o ich zverejnenie, aby občania mohli sami posúdiť výhodnosť, no neúspešne."
Mochovce sa podľa Rizmana dajú nahradiť kombináciou viacerých zdrojov - napríklad paroplynom. "Otázka však je, do akej miery hrozí výpadok elektriny, o ktorom hovorí minister, a do akej miery je to len propaganda," uvažuje Rizman.
Občianske združenia Energia 2000 a Energia tretieho tisícročia vyzývajú, aby sa o dostavbe Mochoviec rozhodlo v referende. "Vo vyspelých demokraciách sa o výstavbe jadrových elektrární rozhodujú občania. Bolo tomu tak v Rakúsku, Taliansku aj vo Švajčiarsku," hovorí Mária Mistríková, predsedníčka Energie 2000.
Autor: tc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.