proti. Aj keď sa Slovensko môže pýšiť po Holandsku druhou najnižšou mierou potratovosti v Európe, je stále veľmi veľké množstvo žien, ktoré sa rozhodujú pre umelé prerušenie tehotenstva.
Veľkým problémom je aj nedostupnosť antikoncepcie ľuďom zo slabších sociálnych vrstiev. Na Slovensku antikoncepciu používa 15% žien, zatiaľ čo v Maďarsku alebo Česku je to až 40%. Ceny prezervatívov či antikoncepčných tabletiek sú naozaj vysoké, je to však lepšie, ako ísť na potrat, ktorý môže ohroziť zdravie, ba dokonca aj život matky.
"V roku 2003 sa na Slovensku uskutočnilo 16 222 interrupcií, z toho 8 až 10% tvorili pacientky pod 19 rokov," hovorí pán Milan Žirko, pracovník oddelenia demografickej štatistiky Štatistického úradu SR.
Kresťanskí demokrati sa už dlhú dobu pokúšajú presadiť zákon o zákaze interupcií, Poľsko je však dôkazom, že to nič nerieši. Za rok sa v tejto krajine koná viac než 200 000 nelegálnych interupcií, nehovoriac o tom, že sa tieto zákroky často prevádzajú v nevyhovujúcich podmienkach, čo môže byť pre zdravie pacientky mimoriadne nebezpečné.
Po prekročení hranice 15 rokov sú mladí oprávnení mať pohlavný styk, často však majú málo informácií a neuvedomujú si dôsledky svojho neuváženého konania, ak nepoužívajú žiadnu antikoncepciu. Z veľkej lásky neostane nič, rodičia sú samozrejme rozčúlení, je tu škola, túžba po zábave... Mnoho mladých dievčat sa rozhodne pre umelé prerušenie tehotenstva. U pacientiek sa však môžu vyskytnúť depresie a môže dlho trvať, kým sa vyrovnajú s takouto traumou.
O takejto skúsenosti hovorí aj 21-ročná Barbora: "Po zákroku sa môj život obrátil o 180 stupňov. Keď som potom prvýkrát uvidela malé bábätko, bolo mi do plaču. Pomyslela som si však, že to prebolí, no keď vidím malé dieťa dnes, cítim sa úplne rovnako. Neznesiem pohľad na malé dieťa. Stále rozmýšľam, koľko rokov by mal môj synček som presvedčená o tom, že to bol syn čo by robil, ako by vyzeral... Preto chcem odkázať všetkým mladým dievčatám, aby sa v prvom rade poriadne chránili a ak by aj napriek tomu otehotneli, nech si svoje dieťa nenechajú v žiadnom prípade vziať. Viem, je ťažké zmeniť svoj život po príchode dieťaťa, no ak by som mala možnosť vrátiť čas, určite by som sa radšej vzdala kariéry, či povesti ako svojho dieťaťa. Čo som tým totiž získala? Mám o tom doživotný záznam a k tomu kopu zdravotných problémov. Aj keby som raz mala dom plný detí, rana z môjho srdca nezmizne, pretože jedno bude chýbať vždy."
Rozhodnutie nechať si dieťa vo veku 17 rokov chce naozaj veľa odhodlania a odvahy. Lenka a Mišo sa stretli asi pred dvoma rokmi. Keď v auguste roku 2003 zistila, že je tehotná, mala v hlave obrovský zmätok. Čo povedia rodičia, priatelia a známi? Po rozhovore s mamou a s otcom sa rozhodli pre potrat. Všetko bolo pripravené, keď za ňou v deň zákroku prišiel Mišo a povedal, že to dieťatko chce a vezme si ju za ženu. Lenka súhlasila a tak sa začali prípravy na svadbu. "Bábätko toho veľa zmenilo. Vlastne zmenilo absolútne všetko. No Viktorku by som nevymenila za nič na svete. Jediné, čo by som zmenila, by bolo, že by som počkala, lebo škola, manželstvo a dieťatko, to je naraz príliš mnoho. My našťastie máme veľkú podporu u rodičov a ja mám navyše môjho manžela Miša, ktorého veľmi ľúbim," usmieva sa Lenka. "A ja som veľmi šťastný," dodáva Mišo, "že mám svoju krásnu rodinku a milujem ich obe z celého srdca."
Autor: don&ic&lum
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.