verejnoprávna kauza - vrátane rozhlasu - vec okrajová. Cez ministerstvo obrany, ktoré je vážny silový rezort a plní z hľadiska funkcií štátu ďaleko významnejšie úlohy, pretečie ročne asi desaťkrát viac peňazí ako cez STV a SRo dohromady. Napriek tomu, zmienky o jednom a druhom v tzv. serióznej tlači (monitorované články, komentáre) ukazujú pomer asi vyrovnaný. Čím to je? Téma STV (a vôbec médií) bije trochu do bulváru, je to o verejných tvárach, ich vzostupoch a pádoch, čo sú témy mentalite masového diváka bližšie ako napr. ženijná jednotka v Iraku. Spoločenská závažnosť verejnoprávnych diškurzov je teda nizučká. Ale nepomôžeme si - momentálne okupujú titulné stránky novín moderátorské rošády v STV.
A tak sa zabávajme: Svedčí o konskej dávke diletantstva, ak až prvé údaje peoplemetrov vnukli manažmentu STV podozrenie, že spravodajstvo je choré. Každý, kto má dve oči, tri funkčné bunky v lebke a možnosť porovnania, toto vidí od januára. Problém však presahuje otázku moderátorov, ktorú médiá riešia vedno s Rybníčkom. Závažnejšie sú základné chyby v obsahu, radení príspevkov a predovšetkým ich spracovaní (už sme vo februári napísali, že spravodajstvo akoby vypadlo z 80.-tych rokov). Primárna bieda teda neleží v neprofesionalite čítajúcich hláv, ale vedení redakcie. Niekto ich predsa pustil na obrazovku...
Ten, kto dva týždne po "novom začiatku" nevidel, že vyrábajú nepodarok, bezkonkurenčne najslabší v Európe, je outsider. Ani jedno verejnoprávne spravodajstvo sa pravidelne nemýli v tom, čo dať ako "otvárak" na prvé miesto, čo na druhé, atď (niektoré TV sa mýlia občas, ale je to skôr rarita). Pletie sa len STV. A toto nie je problém personálu, ale jeho šéfov. Takisto profesionálnym zlyhaním vedenia - aj keď už nie výlučne jeho - sú faktické chyby v príspevkoch a nezmysly či banality, ktoré redaktori vešajú na nos divákom v tzv. standupoch (napr: "Ako to skončí, ukáže čas").
Zodpovednosť padá na samotného Rybníčka. To on si vybral šéfa spravodajstva, ktorý nie je v obraze. Keby riaditeľ STV veci rozumel, mohol už desaťkrát spustiť redakčnú čistku - rovno od šéfredaktora. Rybníček ale rozumie (bez štipky irónie) len racionalizácii podniku, politickému lobingu a možno finančnému manažmentu. (Zoštíhlenie STV bolo vynikajúcim výkonom a môže stáť príkladom, ako sa vysporiadať s enormnou prezamestnanosťou vo všetkých štátnych a verejnoprávnych inštitúciách.) Obsahu ale Rybníček nerozumie - teda nie toľko, aby tvoril personalistiku na vlastnú päsť. A keďže je autoritatívny typ, ktorý sa obklopil húfom úslužných kariéristov, pre ktorých je funkcia v STV životným vrcholom, niet v jeho okolí nikoho, kto by sa odvážil mu vysvetliť, že jeho personálne rozhodnutia sú - temer bez výnimky - zlé (a to sa zďaleka netýka už len spravodajstva). Riaditeľ STV obsadil kľúčové funkcie bez základného "chápu", čo má vedieť jeden šéf správ, jeden moderátor publicistiky a pod.
Ohlásené zmeny - ak sa realizujú - môžu byť len pokračovaním omylov. Niežeby sa na postoch moderátorov nežiadala revolúcia. Určite áno, pretože pre dôveru diváka je kruciálne, aby mal pocit, že ten, kto ho informuje, aj vie, o čom hovorí. Signál, ktorý vyslali peoplemetre, sa ale nesmie dezinterpretovať; pre povznesenie spravodajstva nie je kľúčové zlepšiť vizuálnu stránku. Iste, dekoratívnejšia výplň virtuálneho štúdia pritiahne nejakých divákov. Nezlepší ale obsah, v ktorom leží kardinálny problém. Sledovanosť, ktorej výsledky spustili alarm, nie je jediným kritériom na meranie kvality tzv. verejnoprávneho vysielania. Ak zo všetkých strán počujeme, že verejnoprávne médiá potrebujeme preto, aby produkovali pridanú hodnotu, ktorú súkromné vysielačky údajne nevedia či nechcú, tak rošáda pred čítacím zariadením je len kozmetikou. Takisto veľa nepomôže ani výmena zopár redaktorov v teréne. Všetka česť ich práci, ale Novinám STV pomôže len čistka od pivnice po povalu. Iná otázka je, či je možná pri dnešnej situácii na novinárskom trhu.
Taký je kolobeh verejnoprávneho peňazožrúta: Nový začiatok - starý koniec. Ak ale dokážeme oželieť vyhodené peniaze, prizmou verejného záujmu je jedno, či Rybníček napokon vymení moderátorov, alebo ich nechá vytrápiť sa ešte pár mesiacov. Informačných kanálov je dnes toľko, že keby spravodajstvo STV od zajtra zaniklo, pokrytie je dostatočné a nič sa nestane. Máme na Slovensku vysielačku, ktorá chrlí 17 hodín spravodajstva denne a - za súkromné peniaze. Tých 10 percent obyvateľstva, čo STV večer o pol ôsmej sleduje, si dokáže vyhľadať aj alternatívne zdroje. Presnejšie - väčšina z tejto skupiny iné pramene aj sleduje. Bez správ STV národ nezhlúpne ani nezdivočie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.