v mestách po celej krajine, aby vyjadrili solidaritu po rukojemníckej dráme v škole v juhoruskom Beslane, ktorá si minulý týždeň vyžiadala najmenej 335 mŕtvych, z toho takmer polovicu detí.
Na miestnom cintoríne sa uskutočnili ďalšie pohreby a pochovávať sa bude ešte aj v ďalších dňoch. Ako informovala ruská televízia NTV, severoosetské ministerstvo vnútra pracuje v týchto dňoch v mimoriadnom režime: policajti intenzívne pátrajú po komplicoch teroristického komanda. Vyšetrovatelia sa totiž domnievajú, že takú rozsiahlu operáciu prakticky nebolo možné pripraviť a spáchať bez pomoci zvonku.
Policajti vypočúvajú obyvateľov mesta, prehľadávajú domy, byty, pivnice. Pokračuje aj výsluch zadržaného člena komanda, podľa ktorého školu v Beslane obsadila banda pod velením Šamiľa Basajeva, pozostávajúca z príslušníkov asi desiatich národností. Zadržaný tvrdí, že cieľom celej operácie bolo rozpútať vojnu na Kaukaze.
Počas stretnutia so zahraničnými novinármi Putin odmietol akékoľvek rokovania s čečenským povstaleckým velením. Pripomenul, že ani vodcu siete al-Káida Usámu bin Ládina nepozvú do washingtonského Bieleho domu na oficiálne rokovania, takže ani on nezačne dialóg s ľuďmi zodpovednými za tragédiu v Beslane.
* * *
Útok na školu v severoosetskom Beslane obsadenú teroristami bol plánovanou akciou ruských špeciálnych síl. Je o tom presvedčených čoraz viac expertov, uvádza na svojej internetovej stránke rakúska stanica ORF. Oficiálna verzia, že útok bol vynútený, začína mať v skutočnosti medzery. Ako pokračuje ORF, motív zavádzať verejnosť by mohol mať ruský prezident Vladimir Putin, ktorý odjakživa odmietal rokovania s čečenskými separatistami. Všetko teda muselo vyzerať tak, akoby nebolo pri útoku inej voľby.
Podľa mienky ruského vojenského experta Pavla Felgenhauera sa ruské jednotky dopustili pri predstieraní neplánovaného útoku predovšetkým rozhodujúcej "chyby", na mieste zásahu sa prirýchlo objavili helikoptéry. Bezprostredne po explóziách, ktoré mali byť signálom pre útok, sa nad školou objavili štyri vojenské helikoptéry. Ak sa vezme do úvahy čas potrebný na štart a dolet, museli sa vzniesť ešte pred výbuchmi.
Felgenhauerovi je jasné, že vzatie školy útokom bolo zle organizované, čo ale neznamená, že nebolo plánované. To, že útok mal podľa toho vyzerať spontánne, teda napríklad žiadne záchranné vozidlá v blízkosti zásahu, ho robí o to bezohľadnejším.
* * *
Beslan (TASR) - Bývalý ingušský prezident Ruslan Aušev tvrdí, že masaker, ktorý minulý piatok sprevádzal oslobodzovanie rukojemníkov z beslanskej školy, zavinili ozbrojení civilisti, zväčša príbuzní detí. Auševa si komando vybralo za sprostredkovateľa rokovaní o podmienkach prepustenie vyše 1000 rukojemníkov.
"My sme vydali rozkaz zastaviť paľbu, ale bola tam tretia sila, samozvané ľudové milície, ktoré sa rozhodli oslobodiť rukojemníkov vlastnými silami," zdôraznil Aušev, ktorý tvrdí, že "všetko zlyhalo kvôli streľbe stupídnych civilistov". Teroristi tvrdenia štábu zrejme považovali za pascu a začiatok útoku, a preto odpálili nastražené nálože s výbušninou.
Aušev, ktorému sa v druhý deň drámy podarilo dosiahnuť oslobodenie 26 žien a detí, tvrdí, že komando chcelo rukojemníkov zadržiavať tri dni a potom sa rozhodnúť, čo ďalej.
* * *
Moskva (TASR) - Spravodajské krytie rukojemníckej drámy v severoosetskom Beslane spôsobilo problémy viacerým novinárom a dvaja zo známych ruských žurnalistov sa na Kaukaz ani nedostali.
Pri nakrúcaní v Beslane ruské poriadkové sily v piatok zadržali dvoch novinárov - Nanu Ležavovú a Levana Tetvadzeho - z gruzínskej televízie Rustavi-2, za ktorých prepustenie na slobodu v pondelok u ruského prezidenta Vladimira Putina intervenoval jeho gruzínsky náprotivok Michail Saakašvili. Ruské úrady odmietli uviesť dôvod zadržania gruzínskych novinárov, ale podľa nemenovaného zdroja v tajnej službe Severného Osetska neboli schopní predložiť dôkaz o legálnom prechode hraníc medzi republikou juhu Ruskej federácie a Gruzínskom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.