nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku. Rozhodol o tom včera parlament, keď posunul vládny návrh zákona o rodine do druhého čítania.
Návrh nového zákona sa ale nesnaží zjednodušiť rozvod v prípadoch, keď s ním súhlasia obaja manželia bez výhrad. Právna norma, ktorá nahrádza pôvodný zákon z roku 1963, nespomína ani inštitút predmanželskej zmluvy, čo jej niektorí poslanci vyčítali.
Podľa zákona je ľahkomyseľný postoj k manželstvu v rozpore so záujmom spoločnosti, a preto možno k zrušeniu manželstva rozvodom pristúpiť len v odôvodnených prípadoch.
Ďalej rozširuje možnosti osvojenia s tým, že prioritou by mala byť adopcia, a nie ústavná výchova. Zároveň urýchľuje a zjednodušuje adopčný proces. Právna norma súčasne zakotvuje možnosť utajených pôrodov. Umožňuje utajiť osobné údaje matky, ktoré sa budú centrálne evidovať rezort zdravotníctva. Matkou dieťaťa je podľa zákona zásadne iba žena, ktorá ho porodila a akékoľvek dohody a zmluvy, ktoré sú s tým v rozpore, sú neplatné.
Znamená to, že na Slovensku nebude možný tzv. prenájom maternice, teda situácia, keď žena donosí dieťa z oplodneného vajíčka inej ženy a odovzdá jej ho, ako je to bežné v USA, Veľkej Británii, či Izraeli.
Novela na jednej strane zakotvuje urýchlenie adopcií v prípadoch, keď matka dieťaťa je už v dobe jeho narodenia rozhodnutá zveriť ho na adopciu, na druhej strane zaisťuje rýchlejšie rozhodovanie súdov o tzv. kvalifikovanom nezáujme, ktorý je vo väčšine prípadov podmienkou konania o osvojení a následnej adopcie.
V súčasnosti môže matka udeliť súhlas s adopciou najskôr po šiestich týždňoch od narodenia dieťaťa. To má vo väčšine prípadov za následok neudelenie súhlasu a faktické oddialenie adopcie, lebo matka sa po pôrode "vytratí". Musí sa potom čakať na uplynutie šesťmesačnej lehoty tzv. absolútneho nezáujmu, keď už nie je potrebný súhlas biologického rodiča s adopciou.
Návrh je tak založený na možnosti dať súhlas s adopciou už v zdravotníckom zariadení, kde dieťa prišlo na svet s tým, že tento súhlas nadobudne právny účinok až po uplynutí šiestich týždňov po narodení dieťaťa. Počas tejto doby môže matka vziať svoj súhlas späť, čím je zachovaná ochranná doba vyžadovaná medzinárodnými zmluvami, ktorými je SR viazaná.
Zároveň sa lehota tzv. kvalifikovaného nezáujmu znižuje zo šesť mesiacov na dva mesiace v prípade novorodenca zanechaného po pôrode v zdravotníckom zariadení bez evidentného záujmu matky.
Novela dáva ženám možnosť využiť utajené pôrody v zdravotníckom zariadení alebo anonymné pôrody mimo takéhoto zariadenia. Skupina koaličných aj opozičných poslancov vedená kresťanskými demokratmi pripravila návrh novely, ktorý je pri utajení údajov matky v podstate totožný s vládnym návrhom zákona o rodine. Rozdiel je iba v tom, že po skončení hospitalizácie sa zdravotnícka dokumentácia ženy zapečatí ako celok a jej otvorenie bude možné iba na základe rozhodnutia súdu.
Podľa ďalšieho ustanovenia má osoba, ktorá do zdravotníckeho zariadenia prinesie dieťa, porodené mimo zdravotníckeho zariadenia, právo na úplnú anonymitu svojich osobných údajov v súvislosti s pôrodom. Zdravotnícke zariadenie v takom prípade nebude vyžadovať osobné údaje matky dieťaťa, respektíve osoby, ktorá dieťa do zdravotníckeho zariadenia priniesla.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.