príkaz zakročiť proti ženám a deťom, ani sa na takejto akcii osobne nezúčastnil. V slovenskom ľude videl svojich krajanov a nikdy nebol zaslepený žiadnou ideológiou
Nižňanský nepopiera, že nedobrovoľne vstúpil do jednotky Edelweiss. Dostal totiž na výber medzi pracovným táborom na spôsob koncentračných táborov a vstupom do Edelweissu, určenom na boj proti partizánom. Tento cieľ považoval Nižňanský svojho času za zmysluplný, pretože mal zabrániť nezmyselným masakrám civilistov páchaným oboma stranami. Jednotka Edelweiss bola úplne závislá od nemeckého velenia, pričom Nižňanský bol podriadený aj tomu najnižšie postavenému nemeckému slobodníkovi. Na margo obvinení, že sa podieľal na zabíjaní civilistov v Ostrom Grúni a Kľaku, Nižňanský podľa obhajcov tvrdí, že on a jeho skupina sa zdržiavali iba na okolitých kopcoch a v údolí boli nemeckí vojaci, ako aj časti jednotky Edelweiss, pozostávajúce zo Slovákov, Ukrajincov a kaukazských Rusov.
Zdravotný stav bývalého veliteľa špeciálnej protipartizánskej jednotky Edelweiss Ladislava Nižňanského je vzhľadom k jeho vysokému veku dobrý. Obžalovaný môže teda predstúpiť dnes pred Krajinský súd v Mníchove, kde sa bude zodpovedať za masakre v Ostrom Grúni a Kľaku počas druhej svetovej vojny. Povedal to včera pre TASR jeden z Nižňanského obhajcov Stephen Ufer. Advokátska kancelária Bossi-Ufer-Ziegert je pokladaná za finančne nákladnejšiu pre svojich klientov. Koncom 90. rokov obhajovala v Mníchove aj syna slovenského exprezidenta - Michala Kováča mladšieho v kauze Technopol.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.