ktorá sa konala v utorok v Haagu a ktorá poskytla mnoho príležitostí na úvahy o eventuálnom vstupe Turecka do Európskej únie.
Turecký minister pre náboženské otázky Mehmet Aydin, ktorý sa v Haagu zúčastnil na diskusiách, obhajoval úsilie Ankary o pripojenie sa k EÚ. „Turecko nie je iba taká krajina! Aj Osmanská ríša bola európskou ríšou!", podčiarkol. „Turecké dejiny sú aj európskymi dejinami," zdôraznil. Minister dodal, že aj Turci prijali z plodov obdobia osvietenstva. Nadviazal tým na vyjadrenie francúzskeho exprezidenta a bývalého predsedu Konventu o budúcnosti EÚ Valéryho Giscarda d'Estaing, ktorý v prejave uviedol, že dedičstvo osvietenstva je jedným z koreňov únie. Giscard d'Estaing potom žiadal „víziu pre EÚ. „Európu (spoločnú) nevybudujeme bez vízie", zdôraznil. Konštatoval, že keď sa hovorí o hodnotách Európy, treba ich vymenovať a uvedomiť si, ako vznikali. Pritom spomenul antické Grécko a starý Rím, rímsko-germánsko-katolícke a židovsko-kresťanské duchovné prínosy, obdobie osvietenstva, aj racionálne a vedecké myslenie 19. storočia.
Francúzsky exprezident zároveň vyjadril ľútosť nad tým, že Konvent nebral dosť na vedomie názory ľudí, lebo „podľa prieskumov verejnej mienky občania kráčali pred svojimi politikmi, nie za nimi". Ako príklad uviedol spoločnú európsku zahraničnú a obrannú politiku, v ktorej sú vlády ešte stále veľmi opatrné. Lotyšská prezidentka Vaira Vike-Freibergová v prejave označila za hlavnú európsku hodnotu „slobodnú individuálnu voľbu, čo je pojem zakladajúci sa na kresťanstve, ale aj na filozofii starých Atén a Ríma".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.