včera námestník ruského generálneho prokurátora Sergej Fridinskij.
Ako včera informoval intenetový portál gazeta.ru, novinárom v Beslane včera vyšetrovatelia ukázali ako dôkazový materiál veci nájdené na mieste činu, ktoré patrili zabitým teroristom. Medzi nimi je Korán, čokoláda, balíčky so sušenými figami a hrozienkami, cestoviny, injekčné striekačky, plynová maska, ruksak, priemyselná kamera s diaľkovým ovládaním, peňaženka a 2500 rubľov (v prepočte asi 2500 Sk).
Viac ako 3500 ľudí sa včera na demonštrácii vo Vladikavkaze domáhalo odstúpenia severoosetského prezidenta Alexandra Dzasochova, ktorého vinia z nedostatočného boja s terorizmom a prižmurovania očí nad skorumpovanosťou úradníkov. Prezidenta totiž považujú za spoluzodpovedného za krviprelievanie v severoosetskom Beslane, kde presne pred týždňom teroristické komando v miestnej škole zajalo vyše 1200 rukojemníkov. Dzasochovovi vyčítajú pasivitu pri riešení krízy a kritizujú ho za to, že s teroristami nevyjednával, aj keď to žiadali. Osobnú zodpovednosť za vysoký počet rukojemníkov zabitých počas oslobodzovania beslanskej školy vyvodil zatiaľ len jediný štátny úradník - náčelník miestnej polície. Demisiu ministra vnútra Kazbeka Dzantijeva, ktorú ponúkol v nedeľu, vláda neprijala.
Včerajšia demonštrácia sa konala presne týždeň po obsadení beslanskej školy teroristickým komandom, ktoré sa po vyše 50 hodinách skončilo smrťou 336 ľudí, z nich polovica boli deti, a zraneniami 727 osôb. Protivládne demonštrácie sa vo Vladikavkaze konali aj v uplynulých dňoch. Ruská vláda včera ponúkla odmenu 300 miliónov rubľov (vyše 300 miliónov Sk) za informácie vedúce k dolapeniu lídrov čečenských separatistov Šamiľa Basajeva a Aslana Maschadova, ktorých Kremeľ obviňuje zo zosnovania tragických udalostí v Beslane.
Autor: Moskva/Beslan/Vladikaukaz (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.