vzťahoch, ktorú pripravili German Marshall Fund v USA a Compagnia di San Paolo so sídlom v Taliansku. Vo všetkých krajinách okrem Talianska je podpora americkej moci na najnižšej úrovni od roku 1997, uvádza sa v štúdii o transatlantických tendenciách.
Veľká väčšina (58 percent) európskeho obyvateľstva (Slovensko, Poľsko, Taliansko, Portugalsko, Španielsko, Holandsko a Turecko) je proti tomu, aby USA boli hegemónom. Paralelne s týmito údajmi, ktoré sa zvýšili o deväť bodov oproti roku 2003, 76 percent občanov európskych krajín neschvaľuje zahraničnú politiku prezidenta USA Georgea W. Busha, uchádzajúceho sa o druhé funkčné obdobie v prezidentskom úrade. Podľa autorov štúdie sa nesúhlas so zahraničnou politikou Busha za dva roky zvýšil o 20 bodov.
Najviac proti tomu, aby USA pôsobili ako silný vodca, sú obyvatelia Španielska (76 percent) a Francúzska (73 percent). Najpriaznivejší ohlas mala táto politika USA medzi Holanďanmi (59 percent) a Britmi (54 percent). Priaznivé pocity občanov európskych krajín k USA sa v minulom roku nezhoršili, podčiarkli autori štúdie. Väčšina obyvateľov európskych štátov (52 percent) vyhlásila, že má kladný postoj k USA, najmä vo Veľkej Británii (62 percent) a v Taliansku (61 percent). Len v Španielsku (42 percent) a Turecku (28 percent) je kladné hodnotenie USA na nízkej úrovni.
Na druhej strane, štyri pätiny občanov USA (79 percent) sú za to, aby Európska únia vykonávala silné vodcovstvo. Väčšina Američanov (62 percent) má kladný vzťah k EÚ a dávajú jej prednosť pred inými partnerstvami. Američania (60 percent) sú za tesnejšie vzťahy USA s EÚ, alebo aspoň za tak tesné, ako sú teraz. Prieskum uskutočnili pracovníci Ústavu EOS Gallup v dňoch 6.-24. júna na vzorke približne 1000 osôb, informovala AFP.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.