16. septembra a rozsudok sa očakáva v druhej polovici októbra.
"Áno, porozumel som obžalobe," povedal po prečítaní obžaloby 86-ročný Nižňanský. Vo svojej prvej výpovedi informoval o svojom detstve, pôsobení v Rýchlej divízii počas druhej svetovej vojny na ruskom fronte, o prípravách Slovenského národného povstania a aj o jeho zajatí. Uviedol,že musel nedobrovoľne vstúpiť do radov protipartizánskej jednotky Edelweiss pod velením majora Grafa Thuna. Masakrov sa však údajne nezúčastnil. Prokurátor na základe svedeckých výpovedí ale tvrdí, že Nižňanský samopalom zastrelil najmenej 20 ľudí a pred príchodom do dedín vyhlásil, že "z nich nič živé nevyjde". Značná časť výpovede Nižňanského a žaloby sa opierala o známe literárne fakty o povstaní, odzbrojení východoslovenských divízií a podobne.
Nižňanský oboznámil súd o svojom živote po vojne, keď ho zajali ruské vojská, vypočúvala ho tajná služba ŠTB a ľudový súd, ktorý ho pôvodne zbavil žaloby, pretože uznal, že sa stal členom Edelweissu nedobrovoľne. Následne, ako ďalej povedal, začal pracovať pre ŠTB. Mal si pripraviť útek do Rakúska. Tam, ako priznal, začal spolupracovať s americkou CIA a pôsobil ako dvojitý agent.
"Cítim sa nevinný, nič som nespáchal. Zdravotne sa cítim dobre a budem sa obhajovať sám aj po nemecky aj po slovensky. Som predsa Slovák.", povedal Nižňanský slovenským novinárom tesne pred začiatkom procesu.
Nižňanskému, podľa nemeckého trestného zákona hrozí doživotný trest odňatia slobody. Koncom tohto mesiaca a začiatkom nasledujúceho by mali prísť do Mníchova svedčiť svedkovia zo Slovenska. V prípade, že svedkovia zo Slovenska nebudú môcť v kauze obvineného bývalého veliteľa protipartizánskej jednotky Ladislava Nižňanského zo zdravotných dôvodov vycestovať do Mníchova, pravdepodobne Krajinský súd ich bude musieť vypočuť na Slovensku. Advokát Stephen Ufer odmieta, že by bol jeho klient vinný zo zavraždenia 164 civilistov v januári 1945 v slovenských dedinách Kľak a Ostrý Grúň.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.