Ráno ste si povedali: "Mesiac je v splne, vytiahol naše dieťa von. Prečo sa to stalo?"
Námesačnosť nemá nič spoločné s pôsobením Mesiaca, iba názov (odborne sa označuje námesačnosť termínom somnambulizmus). Nie je ani duševnou chorobou, ako si to vysvetľovali v minulosti, či výsledkom pôsobenia nadprirodzených síl. Je to porucha spánku, ktorá sa prejaví aspoň raz v živote u desiatich percent obyvateľov našej planéty. U detí od dvoch do desiatich rokov je to väčší počet, v tomto veku zažije takúto príhodu až tridsať percent detí.
Konkrétne príčiny zostávajú záhadou. Ne je síce dokázané, že somnambulizmus je spôsobený citovými faktormi, ale vyskytuje sa najmä v období veľkej úzkosti. Nie sú ani jasné dôkazy, že by námesačnosť bola daná geneticky, ale v 40 percentách prípadov bola zaznamenaná u dvoch alebo troch predkov dotyčného, u ktorého sa námesačnosť prejavila. Najrozšírenejšia domnienka odborných kruhov vychádza z toho, že námesačnosť je porucha prebúdzania. Laboratórne výskumy ukázali, že sledované osoby prechádzajú prudko z fáz hlbokého spánku, v ktorom boli dlhšiu dobu, do povrchnejšieho spánku. Práve to môže vyvolať dramatické odpútanie motorického systému od vedomia a vyvolať tak námesačný stav. Ak sa deti stanú dospelými, výskyt somnambulizmu sa znižuje, čo vedci odôvodňujú tým, že s pribúdajúcim vekom sa skracujú fázy spánku, v ktorých sa tieto príhody objavujú.
Prejavy námesačnosti sa zvyčajne vyskytujú v prvej tretine noci, kedy sa predlžujú mozgové vlny spiaceho človeka a ten upadá do hlbokého spánku. V tomto stave sa spomalí dýchanie aj tep. Krvný tlak klesá na nevyhnutné minimum životných funkcií, súčasne sa uvoľňujú svaly, čo je v kontraste s energiou, ktorú musí námesačník vynaložiť, aby vstal z postele, chodil alebo dokonca robil aj nejaké úkony. Zastaralý a neplatný je názor, že námesačnosť sa objavuje počas snívania, súčasný názor je opačný - teda vyskytuje sa vo fázach spánku, ktoré sú bez snov. Somnambulizmus môže vyvolať aj horúčka, stres a nespavosť. Námesačné stavy, kedy dotyčný aj hovorí zo spánku, trvajú zvyčajne niekoľko minút, ale môžu sa predĺžiť aj na pol hodiny. Vtedy námesačník môže chodiť po schodoch, dokonca vyjsť z bytu aj z domu. U dospelých sa môže somnambulizmus stať chronickou poruchou.
Ako sa treba správať k námesačníkom: Prebudiť ho je možné aj keď to vyžaduje určité úsilie a vyvolá to v ňom stratu orientácie a preto môže byť zmätený. Väčšina takýchto prejavov je ľahšieho charakteru a stačí ak sa budeme riadiť týmito pravidlami:
- Jemne, láskavými slovami musíme námesačného vrátiť na posteľ, napr. slovami: poďme pekne do postieľky, poďme už spať, atď.
- Dotyčného musíme chrániť pred úrazmi, aj keď sú veľmi ojedinelé, nie sú vylúčené.
- Jedným zo spôsobov prevencie je zobúdzať postihnutého pätnásť minút predtým, než sa u neho zvyčajne prejavuje porucha a udržať ho päť minút v bdelom stave.
- Preventívne je potrebné vystríhať sa stavom vyčerpanosti a únavy.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.