vyrovnaní dlhu budeme musieť podieľať všetci piati ručitelia, alebo len my dvaja s manželkou? A ako je to s prípadnou exekúciou?
Zn.: Kto zaplatí pôžičku?
Odpoveď: Váš problém vyplýva z ručenia na základe podpísania zmluvy o pôžičke, podľa ktorej ste sa spolu s vašou manželkou stali ručiteľmi. Dlžník prestal pôžičku splácať a výška dlhu neustále rastie. Každý z ručiteľov, ako píšete, je zamestnaný, traja však nemajú nijaký majetok, len vy a vaša manželka vlastníte byt. Mali by ste si pozorne prečítať zmluvu o pôžičke, v ktorej sú uvedené všetky skutočnosti týkajúce sa ručenia. Ručitelia sa jej podpísaním zaviazali, že uspokoja pohľadávku poskytovateľa pôžičky (veriteľa), ak tam neurobí dlžník. Teraz takáto situácia nastala a peňažný subjekt má právo domáhať sa splatenia dlhu od ručiteľov. Všetci ručitelia by mali mať v zmluve o pôžičke upravené svoje postavenie, z ktorého by malo vyplývať, že všetci sú povinní rovnakým dielom uhradiť za dlžníka dlh. V zmluvách o pôžičke býva aj ustanovenie, ktoré určuje postupnosť pri vymáhaní dlhu od jednotlivých ručiteľov, teda určuje poradie, v akom budú za dlžníka platiť. Vzhľadom na to, že sú všetci ručitelia zamestnaní, bolo by vhodné, aby si s veriteľom dohodli, ako budú dlh uhrádzať. V prípade exekúcie, teda vymáhania dlhu od pôvodného dlžníka, za ktorého ste sa zaručili, sa neprimerane zvýšia náklady za vymáhanie plnenia. Všetci ručitelia, ktorí uhradia dlh za dlžníka, majú právo na náhradu, lebo dlžník by sa bezdôvodne obohatil na úkor ručiteľov. Právo na náhradu takéhoto plnenia sa premlčí po dvoch rokoch odo dňa, keď sa oprávnený dozvie, že došlo k bezdôvodnému obohateniu. V prípade, že už nastala situácia, keď prebieha exekučné vymáhanie, je vhodné dohodnúť sa s exekútorom a zabezpečiť plnenie tak, aby sa zbytočne nezvyšovali náklady za vymáhanie dlhu.
Odkazy:
Zn.: Exekúcia
Exekučný poriadok určuje preukázať vlastníctvo povinného k nehnuteľnosti pred vykonaním exekúcie. Vlastníctvo k nehnuteľnosti sa preukazuje najmä zápisom o vlastníctve v katastri nehnuteľností. V zmysle katastrálneho zákona sa údaj o vlastníctve, zapísaný v katastri nehnuteľností, považuje za hodnoverný a záväzný, ak sa nepreukáže opak. Zápis v katastri o práve k nehnuteľnosti teda predstavuje vyvrátiteľnú domnienku. Exekútor môže mať vlastníctvo povinného za preukázané aj iným dôkazom ako zápisom v katastri nehnuteľností, a to aj vtedy, keď povinný v katastri nehnuteľností nie je ako vlastník zapísaný (napr. rozhodnutím o dedičstve, hoci zápis v katastri svedčí ešte v prospech poručiteľa).
Zn.: Zatajenie veci
Kto si prisvojí cudziu vec, nie nepatrnej hodnoty, ktorá sa dostala do jeho moci nálezom, omylom alebo ináč, bez privolenia oprávnenej osoby, dopúšťa sa trestného činu zatajenia veci podľa § 254 Trestného zákona. Takýmto trestným činom teda je aj ponechanie si finančnej čiastky, ktorá omylom bola prevedená niekomu na účet. Nie je podstatné, či takýmto spôsobom sa vec alebo peniaze dostali do dispozície niekoho v dôsledku omylu oprávnenej osoby, alebo v dôsledku omylu niekoho ďalšieho, resp. aj v dôsledku vlastného omylu páchateľa (napr. výmena batožiny). Trestného činu zatajenia veci sa páchateľ dopustí v čase, keď zistí, že ide o vec, ktorá mu nepatrí a rozhodne sa prisvojiť si ju. Vec sa môže dostať do moci bez privolenia oprávnenej osoby napr. aj tak, že ju donesie dieťa alebo pes, priplaví voda a pod. bez toho, že by na to páchateľ pôsobil.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.