neskôr rozšírili do Egyptu, Iránu a Európy. Dodnes je ale v týchto oblastiach možné nájsť množstvo týchto účelových stavieb, ktoré nás najviac prekvapia svojou rozmanitosťou. Nománi potom postavili prvé holubníky na britskom súostroví. Väčšina kláštorov, panských domov a sídiel, hospicov, ale aj nemocníc mali svoje holubníky. V Herefordshire preslávenom chovom a šľachtením hospodárskych zvierat dodnes stojí guľatý holubník s kamennou strechou. Latinský nápis nad jeho vchodom dosvedčuje, že bol postavený v roku 1326. Holubníky sa navzájom veľmi líšia nielen svojou veľkosťou, ale aj tvarom a použitým stavebným materiálom. Samozrejme ich v priebehu storočí ovplyvňovali aj rôzne architektonické slohy.
Pôvodne boli holubníky koncipované s cieľom zaistiť si nielen výborné hnojivo, ale i potravu. V holubníkoch boli usadzované holuby skalné. Francúz Olivier de Serres, ktorý žil v rokoch 1539 - 1619, napísal svedectvo svojej doby: "Žiadny človek nemusí vo svojom dome živoriť. Stačí postaviť tiež holubník ... v ňom môže byť mäso tak po ruke, ako keby bolo uložené v špajzi."
Holubí trus bol cenený ako hnojivo. Hnoj z holubieho trusu mal hodnotu desaťkrát vyššiu než akýkoľvek iný hnoj. Holubí trus bol využívaný tiež ako zdroj liadku draselného, ktorý slúžil v 16. a 17. storočí ako jedna zložka pri výrobe strelného prachu.
Holuby boli niekedy využívané na veľmi podivné účely. Napríklad v alžbetinskej dobe sa ako kúra proti melanchólii odporúčalo rozpoliť živého holuba a priložiť ho chorému na hlavu.
Medzi najstaršími holubníkmi prevládajú kruhové stavby, ale časom postupne prevážili štvorcové a obdĺžnikové. Materiálom bol spočiatku kameň, neskôr tiež drevo. Počas 17. a 18. storočia sa stal populárny osemhranný holubník z tehál. Niektoré z takýchto holubníkov už boli projektované vo veľkolepejšom štýle ako ozdoba záhrady či parku. Chov holubov v tom čase už stratil svoju pôvodnú funkciu ako zdroj masa, pretože poľnohospodárstvo už produkovalo živočíšne bielkoviny iným spôsobom.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.