navyše získať kvalitný hnoj. Pre majiteľov čistokrvných plemien znamená toto hobby ešte viac. Chovu venujú takmer všetok voľný čas, energiu a nemalé finančné náklady. Napriek tomu ich chovateľstvo napĺňa, núti vzdelávať sa, cestovať, vymieňať si skúsenosti a poznatky.
Podľa posudzovateľa králikov Juliana Siku je pre začínajúceho chovateľa cenná najmä dobrá rada skúseného kolegu. Zvážiť treba aj možnosti ustajnenia a kŕmenia zvierat, dodržiavanie hygienických a veterinárnych opatrení. O chovateľskom úspechu rozhoduje aj výber plemena.
- V súčasnosti sa na Slovensku chová, respektíve je uznaných 65 plemien králikov v rôznych farebných rázoch. Pre začínajúceho chovateľa sú vhodné také plemená, ktoré sú ustálené podľa štandardu, - vysvetľuje J. Sika. Zo stredných je to napríklad králik veľký svetlý strieborný, viedenský, novozélandský biely alebo červený či kalifornský. Z malých sú to králiky baranovité, strieborniaky, aljaška, králik ruský a iné. Mladým chovateľom odporúča aj hermelíny či maličké barany, ktoré ani v dospelosti nevážia viac ako 1,5 až 1,8 kilogramu. Po nadobudnutí skúsenosti sa možno špecializovať napríklad na chov belgického obra, ktorý dosahuje sedem až deväť kilogramov, alebo iného náročného plemena. Mnohí ľudia sa však chcú nielen tešiť z chovu, ale si aj vylepšiť rodinný rozpočet produkciou králičieho mäsa, prípadne kožušín.
- Pre chov králikov na mäso sú vhodné činčila veľká, králik novozélandský biely, nitriansky a podobne. Kto chce spracovávať králičie kožušiny, môže si vybrať rexy, českého alebo anglického strakoša. Dobré imitácie kožušín takých zvierat ako je činčila, bobor, veverica, hranostaj alebo kuna získame najmä z jednofarebných králikov, - prezrádza posudzovateľ.
Širší pohľad na úroveň chovateľstva ponúkajú najmä výstavy zvierat. Prvou prezentáciou mladých králikov na verejnosti sú oblastné výstavy, na ktorých chovatelia predvedú to najlepšie zo svojich odchovov. Najvyššie ocenené zvieratá postúpia neskôr na celoštátne výstavy mláďat a dospelých králikov, kde rozhodcovia opäť posudzujú ich kvalitu. Chovateľ alebo nový majiteľ, samozrejme, prihliada na výsledky odbornej poroty a do plemenitby zaraďuje výstavných favoritov. - Ocenenie na výstavách by teda malo zaručiť úspešný rozvoj chovu i šľachtenia králikov. Napokon, podľa získaných bodov sa odvíja aj finančná hodnota zvierat, - konštatuje J. Sika.
Či je to skutočne tak, o tom sa môžu presvedčiť návštevníci XII. celoslovenskej výstavy mláďat králikov s medzinárodnou účasťou. Podujatie sa uskutoční 3. a 4. septembra v Adamovských Kochanovciach, okres Trenčín. Podľa Juliana Siku, ktorý je hlavným garantom výstavnej expozície, zvieratá bude prezentovať 320 chovateľov, z toho 32 z Českej republiky a väčšina zo Slovenska. Na výstavu prihlásili 1 920 králikov viac ako 50 plemien.
Autor: Mária INŠTITORISOVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.