tajomník Českého zväzu včelárov Miloslav Peroutka. Včelári odhadujú, že pribude aj včelstiev, pretože rok bol abnormálne bohatý na roje.
"Medu bude určite dosť pre domáci trh, pretože tento rok bol pomerne bohatý vo vyšších polohách," povedal M. Peroutka. V lesnatých oblastiach bol po niekoľkých rokoch aj vyhľadávaný medovicový med. Naopak, južná Morava je na tom horšie ako vlani, dodal. Pokiaľ ide o včelstvá, chovatelia by radi zvýšili ich počet aspoň na úroveň z roku 2002, teda okolo 530 000. Po zime 2002/2003, ktorá spôsobila veľké úhyny, počet včelstiev sa znížil na 480 000. "Veríme, že samotná príroda pomohla , aby včelstiev bolo viac," konštatoval tajomník zväzu s tým, že chovatelia väčšinu z veľkého množstva tohtoročných rojov usadili ako nové včelstvá.
V júni podľa M. Peroutku Európska komisia rozhodla o tom, že Čína splnila podmienky pre vývoz medu do krajín EÚ. Aj keď to zatiaľ nebolo oficiálne publikované, obchodníci ihneď zareagovali znížením výkupnej ceny medu. Pri nektárových poklesla z 50 na 40 českých korún za kilogram a pri medovicových zo 60 na 50 korún. Mnohí obchodníci však čakajú, čo urobí dovoz z Číny s trhom, a vôbec nevykupujú. Spotrebiteľské ceny zostávajú na úrovni 120 až 140 českých korún za kilogram, v závislosti od druhu medu. Pre včelárov je okrem zníženia výkupnej ceny ďalším nepriaznivým faktorom nárast ceny cukru. "V období, keď kupovali cukor na zimné zakŕmenie včelstiev, cena vyletela hore," dodal Miloslav Peroutka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.