deň čaká, pripravíte deťom raňajky, vypravíte ich do školy, narýchlo poupratujete, bežíte do práce. Cestou späť nakúpite, doma navaríte, pomôžete deťom pri úlohách, keď zaspia a vy skončíte domáce práce, postavte si na stôl hrnček s kávou a tanier s koláčom. Predtým ste stihli ochutnávať pri varení, narýchlo večerať s rodinou, teraz v noci máte kľud a chuť na malé jedlo. Na pravidelné cvičenie niet času, cvičíte nárazovo, po cvičení vás všetko bolí a ste ešte viac unavená. Nedostáva sa vám energia.
Reakciou na únavu môže byť aj chuť na niečo sladké, pretože to je najrýchlejší zdroj okamžitej energie. Sladkosti majú vysoký glykemický index a vyvolajú prudké zvýšenie hladiny krvného cukru, po ktorom nasleduje rýchly pokles, čo spôsobuje ďalší pocit hladu. Dôsledok? Prejedanie a nadváha.
Jedlo pri takomto životnom štýle predstavuje odpočinok. Keď ste unavení, dáte si niečo malé, nejakú maškrtu. Jedlo je dobrý dôvod pre prestávku, lenže ak sme unavení a vyriešime to tým najjednoduchším a najpohodlnejším spôsobom - jedlom - zaťažíme tráviaci trakt a sme ešte viac unavení. K tomu pribudnú výčitky a pocit rozladenia, ktorý vedie zase k ďalšej potrebe jedla. Takže v noci jete aj viackrát a dávate si predsavzatia, že od začiatku budúceho týždňa sa už nebudete vykrmovať.
Únava môže byť rôzneho pôvodu. Ak je fyzická, na ňu platí iba oddych. Mali by sme si teda trebárs ľahnúť a počúvať hudbu. Ak je psychická, pomôže jednoduchá manuálna práca alebo prechádzka so psom, prípadne rotoped. (Na jarnú únavu platí dostatok vitamínov, minerálov).
Najzáludnejšia únava je z chronickej nevyspatosti. Vedci zistili, že nedostatok spánku znižuje hladinu rastového hormónu, ktorý reguluje zásoby tuku v tele a tiež hladinu hormónu leptínu, ktorý má žalúdok informovať o tom, že už je sýty. Výsledkom je, že túžime po niečom sladkom, aj keď sme najedení. Rastový hormón pomáha uvoľňovať mastné kyseliny z tukových zásob a glukózy z pečene do krvi, aby mal organizmus v náročných situáciách zabezpečený dostatočný energetický prísun. Ak nemáme dostatočné množstvo rastového hormónu, nemáme ani dostatok energie. Čo teda máme urobiť? To, že budeme viac počúvať svoje telo a doprajeme mu odpočinok, ktorý si zaslúži.
Autor: Pripravila Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.