Ročník 1960/61
V poradí štvrtým zástupcom čs. futbalu v PEM bol Spartak Hradec Králové. Dostal prívlastok šťastné mužstvo, ani nie preto, že sa z nováčika I. ligy stal hneď majster, ale hlavne preto, že z minima šancí vedel streliť góly znamenajúce bod, alebo víťazstvo. Rola šťastného ho sprevádzala aj pri vstupe do pohárovej Európy. Kvalifikačný súper CCA Bukurešť odriekol štart pre slabú výkonnosť, takže Hradec postúpil do prvého kola bez boja. Ani ďalší žreb v ženevskom hoteli Du Rhône mu neublížil, lebo mu určil za súpera Panathinaikos Atény. Hoci to bol celok najstaršieho gréckeho klubu, mal na európske pomery sotva priemernú výkonnosť, ktorú zvýrazňovala iba priemerná koncovka. Hradec bol pre Aténčanov futbalovou i geografickou veľkou neznámou, takže v tlači ho predstavovali ako Chrantek tou Karlovo ako nejaké mužstvo z Karlových Varov.
Samotný dvojzápas bol charakteristický tým, že obe mužstvá vonku hrali totálne defenzívne. A tak nečudo, že na hradeckej pôde pred 15 tisíc divákmi dal jediný gól až dve minúty pred koncom po trme-vrme Buranský a v odvete pri 30 tisícovej kulise nepadol ani jeden. Čs. majster sa tešil nielen z postupu, ale aj zo skutočnosti, že v ďalšom kole ho čakal veľmi atraktívny súper FC Barcelona. Jeho lesk stúpol tým, že v prvom kole vyradil po remíze 2:2 vonku a domácom triumfe 2:1 pred zrakmi 120 tisíc divákov päťnásobného víťaza PEM Real Madrid, čím ukončil dovtedy suverénnu nadvládu madridského celku na európskom klubovom tróne. O jeho sile sa Hradec presvedčil už na španielskej pôde, kde prehral 0:4, keď po dva góly strelili Tejada a Evaristo. V odvete pred 45 tisíc divákmi na vypredanom Strahove hrali hostia už len koľko potrebovali. Po vedúcom góle Suareza, ináč najlepšieho futbalistu Európy v roku 1960, naše mužstvo vyrovnalo Zikanom, ale technicky vynikajúci hostia hrali len toľko, koľko potrebovali.
Z 28 prihlásených mužstiev štartovalo v súťaži iba 26, lebo okrem Rumunov nezasiahol do bojov ani severoírsky Glenavon Belfast. Z nich sa v najlepšom svetle uviedli práve FC Barcelona (vyradil Lierse SK 2:0 a 3:0, potom Real Madrid, Hr. Králové, Hamburger SV 1:0, 1:2, 1:0) a Benfica Lisabon (Midlothian Edinburgh 1:2, 0:3, Újpest 6:2, 1:2, Aarhus GF 3:1, 4:1, Rapid Viedeň 3:0, 1:1-nedohrané, keď horkokrvní diváci vo Viedni v škandalóznom závere vnikli na hraciu plochu, kde v boji s políciou a usporiadateľmi boli desiatky zranených, vznikli veľké hmotné škody a napokon tvrdé tresty UEFA), ktorí sa stretli 31. mája na štadióne Wankdorf v Ženeve. Stávky 10:1 v prospech Barcelony, hrali do karát pokoja Benfiky. Útok Španielov nebol španielsky, lebo ho tvorili Maďari Kocsis, Czibor, ďalej Kubala (bol maďarským aj čs. reprezentantom), Brazílčan Evaristo a iba jeden Španiel Suarez. Ani tieto chýrne mená však nestačili na umenie Benfiky Lisabon, ktorá vyhrala 3:2 a ako prvá prerušila španielsku hegemóniu. Pred 26 732 divákmi v prvých šiestich ročníkoch najnižšia návšteva viedla už 3:1. Za tohto stavu Barca nasadila obrovské tempo, trikrát trafila žrď a až potom Czibor strelil druhý gól. Strelcami víťazov boli Aguas, Ramallets (vlastný gól brankára), Coluna, i keď treba dodať, že v tomto zápase viedla Barcelona zásluhou Kocsisa 1:0. Stávky určili jasného favorita, ale po finále všetci experti potvrdili, že víťazstvo Benfiky bolo zaslúžené.
Naša otázka: Z ktorej krajiny pochádzal tréner víťaza trofeje Béla Guttmann?
Autor: gd
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.