Viera JUHÁSZOVÁ, zdroj internet
Najprirodzenejšie sedenie je priamo na podložke či na zemi. Dnes ho praktizujú už len deti, Japonci a civilizáciou, a teda i nábytkom nedotknutí domorodci. Zdravie všetkých ostatných do veľkej miery ovplyvňuje to, ako a na čom sedia.
Ľudia, ktorí pracujú v sedavých zamestnaniach, presedia dve tretiny alebo aj celý pracovný čas. Pri zhruba 260 pracovných dňoch do roka presedí človek vyše 2000 hodín, a prevažne nesprávne. Na trhu existuje nepreberné množstvo vzorov a typov stoličiek. Možno ich doladiť k akémukoľvek interiéru, od historického, klasického až po dizajnérsky riešené priestory, v najrôznejších farebných či materiálových variantoch . Ale najdôležitejším parametrom, s ktorým by stolička mala "ladiť", je správne držanie chrbtice. To závisí aj od činnosti, ktorej sa človek počas sedenia venuje, a od toho, ako dlho je nútený v sede zotrvať.
Sedenie na stoličkách je statické, a pretože svaly nepracujú, po čase sa niektoré svalové skupiny skrátia a iné oslabnú. Postupne sa zafixuje nesprávna poloha krčnej, hrudnej i driekovej chrbtice. Výsledkom bývajú zdravotné problémy nielen s platničkami či krčnou chrbticou, ale aj s krvným obehom, dýchaním či zažívaním, nehovoriac o strese a problémoch so sústredením.
Osem z desiatich ľudí, ktorí denne pracujú v sede, majú problémy s chrbtom. Predchádzať tomu možno správnym používaním kvalitnej stoličky zaručujúcej zdravšie sedenie. Sú to stoličky, ktoré urdžujú chrbticu v čo najprirodzenejšej polohe a umožňujú bezpečne meniť polohu sedu.
Každá stolička by mala byť v prvom rade dostatočne stabilná. Základňu dobrej pracovnej stoličky tvorí päťramenný kríž (nie štvor- ani šesťramenný), obvykle na kolieskach. Kvalitná pracovná stolička by mala byť otáčacia a mať nastaviteľnú výšku. Dôležitá je pevná opierka chrbta tvarovaná tak, aby chrbát obopínala. Mala by byť výškovo nastaviteľná, aby tá časť, ktorá má podporovať bedrovú oblasť, doliehala na správne miesto. Mäkké dosadnutie zaručí piest, ktorým je väčšina dnešných kancelárskych stoličiek štandardne vybavená. Takzvaná synchromechanika zabezpečuje, že sa pri dosadnutí operadlo automaticky nastaví podľa požadovaného sklonu, pričom nohy zostanú v rovnakom uhle.
Na stoličke bez vybavenia synchromechanikou sa automaticky zdvíha okraj sedacej časti, čo spôsobuje odkrvovanie nôh. Ak má stolička opierku hlavy, mala by byť výškovo i čelne nastaviteľná. Pracovná stolička by mala byť podľa potreby vybavená vhodnými podperami ma ruky.
Autor: lyv
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.