štát prijal pre určité skupiny obyvateľstva na základe ich etnického a rasového pôvodu dočasné vyrovnávacie opatrenia. Pomôcť to má najmä rómskemu etniku, aby vyrovnalo hendikep voči väčšinovému obyvateľstvu, ktorý má z minulosti. Zákon je účinný od 1. júla.
Lipšic je presvedčený, že je pozitívna diskriminácia je protiústavná. Chce presvedčiť vládu, aby sa obrátila na Ústavný súd. "Nemôže to byť protiústavné," namieta Csáky.
Ústava hovorí, že nikoho nemožno za jeho pôvod či presvedčenie postihovať, ale ani zvýhodňovať. Lipšic odmieta argumentáciu, že ak sú pozitívne diskriminovaní aj zdravotne postihnutí či tehotné ženy, možno rovnaký princíp použiť pri etnických skupinách. V prvom prípade to podľa ministra spravodlivosti vyplýva priamo z ústavy.
"Ak chceme tento systém presunúť na rasové a etnické skupiny, museli by sme prijať prezumpciu, že aj každý príslušník rasovej alebo etnickej má nejaký hendikep, zrejme psychický, a to je rasová klasifikácia," vyhlásil Lipšic.
Csáky je presvedčený, že na Slovensku existujú skupiny obyvateľstva, ktoré potrebujú od štátu pomoc. "Pán minister je vzhľadom na svoj vek v niektorých oblastiach veľmi rigidný," odkázal Lipšicovi. Ako príklad uviedol oblasť ľudských práv a zavádzanie moderných prvkov európskeho práva u nás. Jedna zo smerníc Európskej únie považuje vyrovnávacie opatrenia za prijateľnú formu pozitívnej diskriminácie.
Lipšic to pripúšťa, ale tvrdí, že Slovensko smernica k ničomu nezaväzuje a je v rozpore s našou ústavou.
"Slovensko treba prebudovať na modernejšiu spoločnosť, a nie opačne - európske právo prispôsobovať niektorým našim konzervatívnym názorom," hovorí Csáky. Navrhuje, aby sa uvažovalo o zmene našej ústavy v časti, ktorá sa vzťahuje na pozitívnu diskrimináciu.
SMK možno využije právo veta a problém sa presunie na koaličnú radu. "Nemyslím si, že o tom vláda rozhodne," naznačil Csáky.
Neistá je aj podpora SDKÚ a ANO. Obe strany v parlamente vyrovnávacie opatrenia jednohlasne podporili. "V tejto chvíli môžeme povedať, že tam pravdepodobne nie je rozpor s ústavou," povedala Eva Rusnáková z SDKÚ. Rovnaký názor má aj Jozef Heriban z ANO.
Lipšic svoj odpor voči pozitívnej diskriminácii opiera aj o stanoviská Ústavného súdu, ktorý takúto formu diskriminácie odmietol.
Autor: tc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.