žiadosť vicepremiéra Pála Csákyho (SMK).
Minister spravodlivosi Daniel Lipšic (KDH) chce, aby vláda Ústavný súd požiadala o výklad, či pozitívna diskriminácia menšín, ktorú zákon spomína, nie je v rozpore s ústavou.
Csáky povedal, že Lipšic rozmýšľa nepružne a bráni sa moderným prvkom európskeho práva.
"Rešpektujem postoj kolegu Csákyho a nebudem ho komentovať," povedal Lipšic. Chce sa s Csákym ešte stretnúť a dohodnúť.
Na to, aby vláda oslovila Ústavný súd, potrebuje Lipšic získať podporu koaličných partnerov. Ich predstavitelia však potvrdili, že im prípadné vyrovnávacie opatrenia neprekážajú, hoci pred časom ich vo vláde zamietli a do zákona sa dostali až v parlamente - aj vďaka koaličným poslancom.
Lipšic sa spolieha, že keď bude o jeho návrhu rokovať vláda, ministri zaujmú rovnaký postoj ako na jar. "Ak kolegovia budú principiálne hlasovať, tak nevidím na vláde nejaký vážny problém."
V spore o možnú protiústavnosť antidiskriminačného zákona argumentuje vicepremiér Pál Csáky smernicou Európskej únie. Tá má však v tomto prípade iba odporúčací charakter a ak ju Slovensko neprijme, neporuší svoje povinnosti voči únii. Tvrdí to slovenský zástupca v konaní pred súdmi únie Radoslav Procházka.
"V danej situácii teda nie sú v priamom rozpore smernica a ústava, ale môžu v ňom byť ústava a náš antidiskriminačný zákon, ktorý smernicu vykonáva nad rámec toho, čo je podľa nej nevyhnutné zaviesť do vnútroštátneho práva," hovorí Procházka.
Autor: rp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.