Predávali sa aj štvrtinové losy
Lórant KULÍK
Losy v Rakúsku vydali na základe patentu cisára Františka z 13.marca 1813. Jeho rozhodnutie bolo rozšírené aj pre Uhorsko rozhodnutím z 20. 6. 1853. Podľa nového ustanovenia bola rozšírená lotéria na Chorvátsko, Srbsko a Vojvodinu. Malá číselná lotéria bola v Uhorsku mimoriadne populárna, čo malo nepriaznivý vplyv pre obyvateľstvo. Preto bola v roku 1897 zrušená. V tom istom roku zaviedli Kráľovskú uhorskú privilegovanú triednu lotériu. Každých 6 mesiacov vydali 110 000 žrebov.
Celý los pre šesť tried stál 160 korún. Predávali sa aj štvrtinové a osminové losy, v tom istom pomere sa delili aj výhry. Losy boli tlačené jednoduchou technológiou. Text na lícnej strane je maďarský, čo môžeme vidieť aj na obrázku. Na rube je nemecký, srbsko-chorvátsky, nemecký a anglický. Už v tom čase sa na úradných tlačivách a listinách bežne stretávame s mnohojazyčným textom.
Žrebovanie bolo verejné, prebiehalo pred úradnou komisiou. Výsledky uverejňovali na úradných listinách. Lehota počas ktorej bolo možné vyzdvihnúť výhry bola 3 mesiace. Losy uhorskej triednej lotérie predávali rozličné peňažné ústavy a bankami. Vydávali kopu reklamného materiálu, v súvislosti s marketingom predaja.
Pri malej zbierke losov je ich najvhodnejšie ukladať do zásobníkov na známky. Môžeme ich označiť podľa katalógových čísiel. Je dobré nechávať medzeru, aby sme mali kam ukladať nové kusy. Väčšiu kolekciu je výhodnejšie ukladať do celofánových obálok. Veľkú zbierku môžeme ukladať do papierových obálok, ktoré je vhodné ukladať do krabice. Aby sme mali prehľad je potrebné viesť evidenciu, ktoré losy chýbajú. Každý si na to nájde väčšinou svoj osvedčený spôsob. Táto problematika je úzko spätá s dejinami a väčšinu ani nenapadne, že aj žreby majú svoju históriu.
Autor: P/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.