členovia slovenskej národnej delegácie vo frakcii Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov (EPP-ED).
Šťastný (SDKÚ) je zároveň podpredsedom výboru EP pre medzinárodný obchod a členom výboru pre rozpočet. Doteraz bola šéfkou slovenských ľudovcov Anna Záborská (KDH), ktorá bude teraz podpredsedníčkou delegácie. Záborská je tiež šéfkou výboru pre práva žien a rovnosť pohlaví. Vo frakcii Európskej ľudovej strany-Európskych demokratov pôsobí osem zo 14 slovenských europoslancov. Okrem Šťastného a Záborskej sú to Zita Pleštinská, Milan Gaľa (SDKÚ), Ján Hudacký, Miroslav Mikolášik (KDH), Edit Bauer a Árpád Duka Zolyomi (SMK).
Annan: Invázia do Iraku bola ilegálna
Londýn (TASR) - Generálny tajomník OSN Kofi Annan v stredu vyhlásil, že Spojenými štátmi vedená invázia do Iraku z marca 2003 bola "ilegálna" a v rozpore s Chartou OSN.
V rozhovore pre rozhlasovú stanicu BBC Annan vyhlásil, že rozhodnutie o vojenskej akcii v Iraku mala prijať Bezpečnostná rada OSN a nemalo ísť o jednostranný krok. Podľa Annana medzinárodné spoločenstvo od spustenia vojny v Iraku dostalo "bolestné lekcie". Zároveň vyjadril obavy, že na január plánované voľby sa v Iraku neuskutočnia, ak sa výrazne nezlepší bezpečnostná situácia.
Bieloruské referendum je potvrdením autoritatívneho režimu
Štrasburg/Brusel (TASR) Referendum, ktoré má umožniť bieloruskému prezidentovi Alexandrovi Lukašenkovi opäť sa uchádzať o moc, je podľa Európskeho parlamentu ďalším potvrdením autoritatívneho režimu, akým vládne krajine.
Poslanci preto vo včera schválenej rezolúcii žiadajú Lukašenka, aby rešpektoval bieloruskú ústavu, ktorá neumožňuje prezidentovi uchádzať sa o tretí mandát, a neorganizoval o tejto otázke referendum. Referendum plánuje Lukašenko na 17. októbra, keď sa uskutočnia aj parlamentné voľby. Europoslanci žiadajú bieloruské úrady, aby počas nich umožnili prítomnosť medzinárodných pozorovateľov. Rezolúcia EP odsudzuje tiež pokračujúce útoky bieloruského režimu voči médiám, novinárom, opozícii, kritikom mocenských orgánov a aktivistom za ľudské práva.
Po útoku na afganského prezidenta zatkli troch podozrivých
Kábul (TASR) - Americký vrtuľník prevážajúci afganského prezidenta Hamída Karzaja sa včera stal terčom raketového útoku. K útoku sa prihlásil Taliban.
Hovorca fundamentalistického hnutia, zosadeného koncom roku 2001, včera pre tlačovú agentúru AFP vyhlásil, že 18 prezidentských kandidátov je odteraz hlavným terčom útokov talibov. Karzaj, ktorý už v minulosti prežil minimálne jeden pokus o atentát, vyviazol bez zranení, keďže raketa minula svoj cieľ. Incident však opäť vyvolal obavy o bezpečnosť afganského lídra v čase, keď bývalé vládne hnutie Taliban hrozí narušením blížiacich sa volieb 9. októbra.
V Maďarsku obžalovali štyroch pravicových extrémistov
Budapešť (TASR) - Šéfku ultrapravicového, neregistrovaného zoskupenia Maďarská budúcnosť Dianu Bácsfiovú, ktorú zatkli počas uplynulého víkendu a po 72 hodinách v stredu v skorých ranných hodinách prepustili na slobodu, ako aj jej troch kolegov včera dve budapeštianske obvodné prokuratúry oficiálne obžalovali z trestného činu používania symbolov diktátorského režimu.
Dôvodné podozrenie z trestného činu podnecovania k národnostnej a rasovej neznášanlivosti, ktoré bolo pôvodne dôvodom zadržania 26-ročnej extrémistky, sa podľa orgánov prokuratúry nepodarilo preukázať. Bácsfiová a jej skupina sa hlásia k odkazu smutne známej Strany šípových krížov Ferenca Szálasiho. K hungaristom sa radiaca formácia avizovala na 15. októbra, pri príležitosti 60. výročia prevzatia moci Szálasiho zložkami, demonštráciu pri Dome teroru v centre Budapešti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.