psychológovia sú vďačnou témou televíznych aj filmových scenárov - ako seriál Milénium alebo prípady súdnej psychologičky Halifaxovej. Tieto príbehy sú založené na postave súdneho psychológa, ktorý rieši najzložitejšie prípady tak, že pochopí spôsob, akým páchateľ uvažoval.
Skutočný život je však úplne iný. Súdny psychológ sa väčšinou nezúčastňuje na policajnom pátraní alebo vyšetrovaní a predkladá iba svoje posudky alebo námety. To by ale bolo pre film či dokonca seriál nudné a nepostačujúce, preto si scenáristi vytvorili filmovú prax - teda súdni psychológovia vystupujú spolu s vyšetrovateľmi a dostávajú sa dokonca do nebezpečných situácií.
Podľa Boba Resslera z americkej FBI má aj tento prístup "niečo do seba". Práve prostredníctvom filmov a seriálov sa dostalo povolanie súdneho psychológa do povedomia verejnosti a spolu s ním aj termín "psychologické profily" a celý rad ďalších používaných výrazov súdnej psychológie. Treba povedať, že súdna psychológia má dlhú tradíciu, siahajúcu až k postupom Sherlocka Holmesa. Jej postavenie stále nie je jasné a mení sa v závislosti na momentálnych úspechoch alebo prehrách. Pokiaľ ide o psychologické profily, ich otcom a priekopníkom je spomínaný Bob Ressler, ktorý ako prvý zažil termín "sériový vrah". Rozprával sa s mnohými zločincami tohto typu a testoval ich. Ressler pôsobil aj ako odborný poradca pri nakrúcaní seriálu Akty X, Milénium a filmu Mlčanie jahniat.
Autor: F/som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.