celý život a formujú tiež tým, čo zostalo pod hladinou vedomia, teda našu povahu a osobnosť. Týka sa to aj detí ohrozovaných násilím a týraných dospelými ľuďmi. Žiaľ, najčastejšie sa to deje v rodinnom prostredí, teda v prostredí, ktoré by malo byť predpokladom a zárukou šťastného detstva, plného prejavov lásky a rodičovskej náklonnosti.
Pri týraní nejde o jednorázový akt násilného správania rodičov voči svojmu dieťaťu, ale o opakujúce sa zlé a kruté zaobchádzanie s ním, jeho zanedbávanie, odmietanie, ponižovanie a zneužívanie.
Štúdie detských psychológov a psychiatrov ukázali, že ak sú deti dlhodobo vystavené trestom, telesným či psychickým, dochádza u nich k poškodeniu nielen telesnému, ale aj duševnému, k narušeniu ich spoločenskej adaptability a k disharmónii vo vývine osobnosti.
Z uvedených dôvodov bol vo Švédku už v roku 1979 novelizovaný rodičovský zákon, ktorý - okrem iného - zakazuje každé týranie detí, a doslova sa v ňom uvádza: "..deti nesmú byť vystavované žiadnym telesným trestnom alebo inému zraňujúcemu zaobchádzaniu".
Možno niekoho prekvapí, že sa dávajú na jednu úroveň telesné tresty a psychicky zraňujúce správanie, kvalifikované ako týranie dieťaťa. Čo je telesný trest, to vie vari každý. Existuje však aj iná podoba týrania dieťaťa, ktorá nezanecháva rany na tele, ale veľkú bolesť na duši. Patrí k nej napr. zatváranie dieťaťa v tmavej miestnosti, alebo vyhrážanie sa strašidlami, zosmiešňovanie alebo chladná ľahostajnosť v jednaní s dieťaťom. O psychických dôsledkoch takejto "výchovy" by vedeli rozprávať detskí psychológovia a psychiatri, ktorí sa potom takýmto deťom venujú.
Zistilo sa, že týranie detí, či už telesné alebo duševné, ničí v deťoch nielen bezstarostnosť ich detstva, ale za určitých okolností následky týrania pretrvávajú až do dospelosti, kedy sa prejavujú negatívne pri formovaní osobnosti v dobe dospievania a menia takéhoto človeka na osobu značne psychicky labilnú. Môže dokonca dôjsť k situácii, že z týraného sa stane týrajúci. Predchádzať týmto nežiadúcim javom možno predovšetkým výchovou v rodinách, kde rodinné vzťahy sú pokojné, vyrovnané a presýtené kladnými citovými postojmi k dieťaťu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.