Ing. Mária SEKERKOVÁ, CSc., Ing. Zdenko SCHMID
V tomto období už majú pestovatelia sejbu repky olejky, pravdepodobne, za sebou. Výnimkou sú vari len severné oblasti Slovenska. Výsevom však starostlivosť o túto plodinu v jeseni nekončí. Jedným z predpokladov jej dobrého prezimovania je dobrý zdravotný stav. Poľnohospodári, ktorí zasiali repku olejku v skorších termínoch (okolo 15. augusta), ale aj ostatní by mali porasty sledovať. Pri dlhotrvajúcom suchu a intenzívnom slnečnom svite si treba všímať najmä výskyt skočiek, siatice oziminovej a piliarky. Na porastoch v blízkosti trávnatých plôch sledujeme aj výskyt slizniakov.
Larvy siatice oziminovej (sú tmavozelené) vyžierajú do listov diery a listy potom vyzerajú ako prestrieľané. Staršie húsenice zalezú do pôdy, kde obžierajú podzemné časti rastlín. Za šera a v noci vyliezajú a pomáhajú mladším larvám obhrýzať listy aj ostatné časti plodiny. Požerky na listoch sú tiež po piliarke. Larva piliarky je čierna, za potravou vylieza až za šera a pri premnožení dokáže za pár dní zlikvidovať porast. Škody a príznaky po napadnutí repky skočkami pozná každý poľnohospodár. Keďže po premnožení takisto dokážu zlikvidovať porast, treba ho ošetriť insekticídom.
Ak na poraste zistíme viac ako 10 percent zničenej listovej plochy, treba aplikovať insekticídy. Výsledky našich pokusov poukázali na dobrý účinok prípravkov Decis 25 Flow - 0,3 l.ha-1, Actellic 50 EC - 1,5 l.ha-1, Vaztak 10 SC - 0,2 l.ha-1, Nurelle D - 0,4 l.ha-1; proti skočkám aj Karate Zeon 5 CS - 0,15 l.ha-1. Zvýšenému výskytu spomenutých škodcov napomáha sucho a slnečno s priemernými dennými teplotami 13 až 15 °C.
Predpokladáme, že vysiate osivo bolo ošetrené moridlom. Chceme upozorniť na to, že aj na repke vzídenej z ošetreného osiva vidno príznaky po požerkoch skočiek, ale podstatne menej ako na porastoch z neošetreného osiva. Aby bol škodca zlikvidovaný, musí do ošetrenej repky zahryznúť, a vtedy sú viditeľné požerky.
Pri sejbe neošetreného osiva bývajú korene repky mnohokrát znetvorené hrčkami, v ktorých sú larvy krytonosa kapustového. Takto poškodené korene (koreňové krčky) bývajú potom vnímavejšie na napadnutie chorobami.
Nástrahou v jesennom období pre ozimnú repku olejku sú stále častejšie výskyty choroby, a to najmä fómová hniloba (Phoma lingam), ktorá spôsobuje okrem iných škôd aj padanie klíčnych rastlín. Nebezpečné je najmä napadnutie koreňového krčka touto hnilobou, čo na jar pokračuje na byliach. Veľké napadnutie, predovšetkým koreňových krčkov v jesennom období, oslabuje rastliny. Vtedy sa často pridružuje aj fuzáriové ochorenie repky. Prezimovanie oslabenej rastliny je problematické tak bez snehu a s vysokými mrazmi, ako aj pri dlhotrvajúcej snehovej pokrývke.
Ak bola repka zasiata skoro (okolo 15. augusta), pri dlhej a teplej jeseni môže prerásť a vzniká väčšia pravdepodobnosť napadnutia chorobami. Vtedy treba bezpodmienečne aplikovať fungicíd aj s morforegulačným účinkom. Odporúčame prípravky Caramba - 0,7 l.ha-1, Horizon 250 EW - 0,5 l.ha-1, Retacel extra R 68 - 5 l.ha-1 (pri tomto prípravku sa nedosahuje taký výrazný efekt v zabrzdení rastu ako po predchádzajúcich fungicídoch s morforegulačnými účinkami; nemôžeme očakávať ani fungicídne účinky proti chorobám), a to v termíne medzi 4. až 6. listom repky (obrázok). Ak podávame uvedené fungicídy na repku so siedmimi a viac listami, treba na každý ďalší list pridať 0,1 litra fungicídu. Takýmto fungicídom ošetríme repku aj proti chorobám a prerastaniu. Po aplikácii uvedených fungicídov s morforegulačnými účinkami sa zlepší aj vývoj koreňov repky. Bude hrubší a s bohatším založením bočných vetiev. Účinnosť spomenutých fungicídov sa zlepší, ak je porast rovnomerne vzídený, čo je podmienené i správnou prípravou pôdy pod sejbu.
Podmienkou dobrej účinnosti fungicídov je aj dostatočná výživa plodiny. Podvyživený porast nezužitkuje prípravky tak ako očakávame. Infekčný tlak škodcov a chorôb znížime tiež dôkladným zničením výdrvu a pozberových zvyškov tak repky ako aj slnečnice, na ktorej sa vyskytujú rovnaké choroby.
V predchádzajúcom vegetačnom období, najmä po prezimovaní repky olejky sa zaznamenal výpadok repky. Prvoradou príčinou bol nevyhovujúci stav porastu (vývojová fáza a zdravotný stav) na jeseň. Poľnohospodárom preto odporúčame venovať repke olejke zvýšenú pozornosť už v tomto období.
Autor: Chov hydiny nie je náročný
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.