Doc. Ing. Zoltán BEDRNA, DrSc.
Doskovitá štruktúra pôdy má agregáty vyvinuté, horizontálne pretiahnuté, ploché, s veľmi krátkou vertikálnou osou. Často sú natlačené na seba a tvoria polopriepustnú až nepriepustnú vrstvu pôdnej hmoty.
Na chodníkoch medzi hriadkami zeleniny často vzniká mechanickým utláčaním hlinitých a ílovitých pôd rôzne hrubá vrstva doskovitých štruktúrnych agregátov. Ak sú agregáty hrubšie ako 3 milimetre, ide o doskovitú štruktúru. Pri hrúbke 1 až 3 milimetrov je štruktúra doštičkovitá. Mikropóry pôdnych agregátov sú slabo vyvinuté, vrstva je preto nepriepustná pre vodu a vzduch. Na povrchu pôdy vznikajú mláky, lebo doskovité agregáty bránia vsakovaniu vody.
Lískovitá štruktúra s hrúbkou 0,5 až 3 milimetre a šupinkovitá štruktúra s hrúbkou menej ako 0,5 milimetra vzniká nárazom dažďových kvapiek na ílovitú pôdu, a to vysychaním dispergovaných mechanických elementov - zrniek minerálov a organominerálnych častíc - na povrchu pôdy, a tiež horizontálnym premývaním pôdy podpovrchovou hypodermickou vodou. V posledne menovanom prípade sú to eluviálne vybielené horizonty luvizemí a pseudoglejov, v ktorých vodorovne prúdi voda pod 0,2 metra hrubým humusovým horizontom na vododržnom hnedom iluviálnom horizonte s hranolovitou štruktúrou. Ide o povrchovo zamokrené pôdy, ktoré si v záhradke vyžadujú odvodnenie a radikálne zúrodnenie. Vybudovaná drenáž odvádza z týchto pôd, najmä na jar a v jeseni prebytočnú vodu, ktorá škodí hlavne okrasným a úžitkovým drevinám. Na pestovanie zeleniny treba tieto pôdy zúrodniť dvojitým rýľovaním na dve hĺbky rýľa, teda do 0,4 metra od povrchu. Vyhnojením a prekyprením tejto vrstvy rozrušíme nepriaznivú doskovitú štruktúru a vytvoríme priaznivú vrstvu pre rast a vývoj koreňov úžitkových rastlín.
Doskovitá štruktúra pôdy patrí k nevyhovujúcemu tvaru pôdnych štruktúrnych agregátov, ktorý sa usilujeme v záhradke odstrániť, aby sme predišli nevhodnému prostrediu pre rast a vývoj koreňov rastlín.
Autor: po
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.