totiž základom úspechu. Samozrejme, so správne pripravenou ryžou, ktorá má byť vo vnútri pevná a zvonku krémová.
Najprv ryžu orestujeme tak, že v hrnci zohrejeme 2 lyžice masla alebo oleja. Pre 4 osoby dáme na tuk 250 g ryže určenej na rizoto a a stáleho miešania ju orestujeme. Potom pridáme nadrobno nakrájanú cibuľku a spolu podusíme. Na podusenú ryžu opatrne nalejeme ešte raz toľko vody, než koľko zaberá v hrnci sama. Vodou nešetríme. Do vlažnej pridáme akékoľvek korenie, huby alebo bylinky a varíme za občasného miešania asi 20 minút spolu s ryžou.
Čím dodáme arómu:
- šafranom: je to typická prísada do milánskeho rizota. Do vývaru, v ktorom varíme ryža, dáme červené nitky šafranu, prilejeme aj biele víno, bez ktorého by ryža nemala tú správnu chuť.
- bylinkami: najmä v lete nám chutí rizoto s bazalkou alebo šalviou. Bylinky - dôkladne umyté, odtrhnuté od stopiek posekáme a pridáme pred podávaním do ryže
- citrónom: v lete osvieži. Citrón vydrhneme v horúcej vode a nastrúhame z neho kožu. Pridáme do vody, v ktorej sa varí ryža.
- hubami: čerstvými i sušenými, šampiňónmi a inými hubami. Čerstvé, nadrobno nakrájané, sušené rozdrvíme alebo rozomelieme v mlynčeku, pridáme k ryži do vody a celý čas spolu varíme.
Dobrá rada: ryžu pred dusením dáme na sito a prelejeme ju horúcou a potom studenou vodou. Nebude sa lepiť.
Na rizoto sa používa guľatá ryža, na prílohu dlhozrnná.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.