vychladne káva, bleskovo sa zohreje.
Prvé mikrovlnné rúry sa začali objavovať vo svete, keď sa nám o nich u nás ešte nemohlo ani snívať, pred tridsiatimi rokmi. U nás vyvolali takú istú senzáciu ako televízory a kto si spočiatku doviezol mikrovlnku zo zahraničia, pozeral sa na zohrievanie jedla a na pohyb otočného taniera naozaj ako na televízor. Odvtedy prešla rýchlym vývojom a každý si môže vybrať taký typ, aký mu vyhovuje, buď len na ohrev a rozmrazovanie, s odsávačom pary, kombinovanú s teplovzdušnou rúrou na pečenie koláčov alebo mäsa, s grilom, kombinovanú klasickú, teplovzdušnú a mikrovlnú a ešte ďalšie.
Kto má mirkovlnku, vie, že jedlo sa v nej nezohrieva rovnomerne. Jedlo preto radšej premiešame, ale aj tak sa stáva, že na povrchu je jedlo horúci a vo vnútri je takmer studené. Mirkovlny dovnútra dostatočne neprenikli. Nie sú schopné narušiť chemickú väzbu v potravinách. Sú aj také rúry, ktoré majú zariadenie na rovnomerné rozdeľovanie energie. Sú aj drahšie. Ak chcete zistiť, ako rozdeľuje vaša rúra teplo, vezmite si kus faxového papiera a celý ho navlhčite. Potom ho dajte do rúry na otočný tanier na 1 minútu. Ako sa bude voda zohrievať, zohreje sa aj papier a začne tmavnúť. Podľa toho, ako sú rozmiestnené na tanieri hnedé škvrny, zistíte, kde je ohrievanie silnejšie a kde menšie. Keď si budete vyberať v obchode mikrovlnku, zistite, aký ma výkon. Čím je väčší, tým je kratší čas ohrevu. Všimnite si aj veľkosť rúry, aby sa do nej vošli vaše taniere a všetko, čo asi budete potrebovať spracovať. Na trhu sú aj také supermikrovlnné rúry, ktoré okrem iného majú aj elektronické hodiny, krátkodobý budík a predvoľbu doby zapnutia. Výkon sa dá nastaviť v deviatich stupňoch, gril v troch, horúci vzduch medzi 50 - 250 stupňami. Vnútorný priestor je 30 litrov. Rozdeľovať vĺn v tvare diamantu zabezpečuje ich pravidelné rozmiestnenie. Rúra má aj detskú poistku a zvukový signál skončenia ohrevu. Je aj poriadne drahá, nad 20 tisíc.
Dôležité je, že diskusie na tému bezpečnosti rúry sa skončili a vedci sa zjednotili v názore, že mikrovlné rúry nie sú zdraviu škodlivé. V mikrovlnke sú elektromagnetické vlny, kmitajúce rýchlosťou 300 miliónov až 300 miliárd kmitov za sekundu. Pôsobia na látky v ktorých molekulách sú elektróny nesúmerne rozdelené tak, že jeden koniec má kladný a druhý záporný náboj. V elektromagnetickom poli sa kladný aj záporný pól orientujú v určitom smere a ak sa pole rýchlo mení, vytvára neustála zmena orientácie pólov teplo.
Autor: Pripravila: Soňa MAKAROVÁ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.