nedokončenej správe, ktorá potešila mnohých predstaviteľov administratívy prezidenta Georgea Busha, to tvrdí bývalý americký inšpektor v Iraku Charles Duelfer (na snímke). Správa má až 1 500 strán a niektoré informácie z nej potvrdil pre americký denník The New York Times nemenovaný americký predstaviteľ.
Duelferova správa sa dá považovať za doposiaľ najkomplexnejší obraz o irackom programe vývoja zbraní hromadného ničenia. To, že Husajn chcel vyrábať zbrane až po odvolaní sankcií, zdôvodňuje fakt, že žiadne jadrové, biologické ani chemické zbrane sa v Iraku nenašli, tvrdí anonymný zdroj.
"Svet uvidí pravdu," uvítal Duelferovu správu americký minister zahraničných vecí Colin Powell pre americkú televíznu stanicu Fox News. "A pravda je, že Saddám Husajn sa nikdy nezmenil. Človek, ktorý splynoval 5 000 ľudí v piatok ráno roku 1988 bol tým istým človekom, ktorého sme minulý rok zbavili moci," vyhlásil Powell. "Mal úmysel. Mal hučiace minilaboratória. Udržiaval si infraštruktúru nedotknutú. Prečo? Aby mohol neskôr vyrobiť pesticídy, alebo aby mohol vyrobiť chemické a biologické zbrane?" tvrdil Powell.
Duelfer je nástupcom predchádzajúceho inšpektora Davida Kaya, ktorý minulý rok napísal, že nemá dôkazy o tom, že by v čase amerického útoku Irak mal zbrane hromadného ničenia. Americký predstaviteľ, ktorý si neželal byť menovaný, vyhlásil, že Duelferova správa v podstate oproti Kayovej neobsahuje nové fakty. O tajných laboratóriách, kde sa mohlo vyrábať malé množstvo smrtiacich zbraní, sa už vedelo. Zariadenia mali na starosť iracké tajné služby, vyrobené množstvá sa však dali použiť iba na politické vraždy a nie útoky veľkého rozsahu.
Úplnú Duelferovu správu zverejnia pravdepodobne už o niekoľko týždňov. Keďže sa objaví ešte pred prezidentskými voľbami, očakávajú sa aj rozsiahle slovné súboje medzi demokratmi a republikánmi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.