diskusia.
Minister zdravotníctva Rudolf Zajac v uplynulých týždňoch rokoval s poslancami o navrhovaných zákonoch, ku ktorým je asi 300 pozmeňujúcich návrhov. Výhrady k zákonom mali aj koaličné strany SMK a KDH, hoci celá koalícia vyjadrila politickú podporu reforme. Minister je pripravený stiahnuť zákony z rokovania, ak by výsledok reformy mal byť zmätočný.
Koaliční poslanci by mali po vyjasnení si otázok hlasovať za transformáciu zdravotných poisťovní (ZP) na akciové spoločnosti. SMK a KDH požadujú kontrolu štátu nad ZP - SMK žiada 51 percent akcií vo vlastníctve štátu, KDH až 100 percent, s čím rezort zdravotníctva nemá podľa Zajaca problém.
Politickú dohodu nakoniec našli koaliční partneri aj v oblasti prechodu nemocníc na akciové spoločnosti s tým, že štát bude vlastníkom 51 percent akcií zdravotníckych zariadení. ZP nebudú vlastniť nemocnice a nebudú môcť podnikať v oblasti liekovej politiky, ako to navrhuje ministerstvo. Ministerstvo tiež súhlasí s návrhmi koaličných strán, aby dozornú radu Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou volil parlament a aby úrad svoje správy poskytoval nielen ministerstvu, ale aj vláde a NR SR.
Opozičné strany ĽS-HZDS, Smer a KSS balík reformných zákonov nepodporia. Zákony podľa nich nezaručujú zlepšenie kvality zdravotníctva. Opozícia nesúhlasí s premenou ZP na akciové spoločnosti. Za zbytočný považuje vznik úradu pre dohľad. Reforme vyčítajú, že pacient si v podstate reálne nebude môcť vybrať svojho lekára. Vzhľadom na demografický vývoj bude mať zložitejší prístup k zdravotnej starostlivosti staršia generácia, hoci v najbližších desaťročiach bude počet starších ľudí narastať. Upozorňujú na liekovú politiku, ktorá počíta s tým, že zvýšené náklady na lieky bude znášať občan. Ak reforma prejde, Smer bude v tejto súvislosti zvažovať podanie na Ústavný súd SR.
Slobodné fórum prišlo s vlastným návrhom reformy, vládnemu návrhu podporu nedeklarovalo. Otázny je postoj nezávislých poslancov okolo Miroslava Abelovského, vďaka ktorým prešli zákony do druhého čítania.
Poslanci by sa mali zaoberať aj návrhmi zákonov o fiskálnej decentralizácii, ktoré menia systém financovania samosprávy. Po 18 mesiacoch parlament definitívne rozhodne aj o rozsiahlej novele rokovacieho poriadku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.