Korzár logo Korzár
Štvrtok, 3. december, 2020 | Meniny má OldrichKrížovkyKrížovky

Orlowski s Panským ukázali skvelé predstavenie

Košice - Skvelú show mohli vidieť diváci, ktorí si našli v nedeľu večer cestu do starej športovej haly. Jej protagonistami boli bývalí skvelí

reprezentanti Česko-Slovenska v stolnom tenise Milan Orlowski a Jindřich Panský. Neskôr narodeným tieto mená už veľa nepovedia, ale starší majú v živej pamäti ich skvelé zápasy. A nielen ich, pretože Česko-Slovensko bolo v 70-80-tych rokoch stolnotenisovou veľmocou, čo sa aj odzrkadlilo v častých priamych prenosoch. Diváci sa dlhé roky stretávali s menami Pepa Dvořáček, Milan Orlowski, Jindra Panský či nezabudnuteľná Maruška Hrachová. V tom čase zvádzali úspešné súboje s takými esami, akými boli populárny Francúz Jacques Secretin, Juhoslovania Dragutin Šurbek, Zoran Kalinič, Poliak Andrzej Grubba, Maďari István Joyner, Tibor Klampár, Angličan Desmond Douglas či Švédi Mikael Appelgren, Ulf Bengtsson, Erik Lindh, Ulf Carlsson, Jörgen Persson ale aj Jan-Ove Waldner. Marie Hrachová zasa na vrchole svojej kariéry porážala súperky ako Maďarku Csillu Bátorfiovú, Holanďanku Betine Vriesekoopovú, Rusku Fliuru Bulatovovú či Nemku Olgu Nemesovú. Nebola výnimka, keď na populárnom turnaji tucta najlepších Top 12 malo ČSSR troch zástupcov medzi mužmi i ženami.

Práve najžiarivejšie hviezdy Orlowski s Panským prišli ukázať svoju exhibíciu aj do Košíc. Žiaľ na ich umenie sa prišla pozrieť len slabučká návšteva. Obaja skvelí stolní tenisti pritom túto exhibíciu ponúkajú už 15 rokov. Ročne absolvujú niekoľko vystúpení a pozvánky im prichádzajú z celého sveta. Napokon so svojím programom navštívili už 40 krajín. "Tie najexotickejšie zrejme budú Austrália, Nový Zéland, Tahiti, Katar, Fayerské ostrovy či Barbados," vysypal J. Panský z rukáva štáty, ktoré by sme so stolným tenisom nespájali. "Všade sa snažíme propagovať náš šport. Poviem pravdu, trochu sme v Košiciach čakali väčšiu návštevu. Na Slovensku sme už boli v Malackách, Čadci, Ružomberku a v Prievidzi. Všade bolo viac ľudí. Návšteva tu bola slabá, no nedá sa s tým nič robiť." J. Panský hrá ešte stále aktívne stoilný tenis v nemeckej III. lige a robí aj trénera pražskému klubu El Niňo, s ktorým získal majstrovský titul. Najnovšie sme rodáka z Plzne mohli vidieť aj v Českej televízii. "Pozvali ma do olympijského štúdia na spolukomentovanie prenosov z Atén. Pokiaľ je záujem, rád príjmem takú ponuku," zasmial sa J. Panský, ktorý z tejto dvojice pôsobil ako väčší šoumen. Menšie bruško vpredu naznačuje, že železná životospráva je už minulosťou, no to neznamená, že svoju prácu obaja odflákli. Naopak, prepotené trička svedčili, že ani na chvíľu nepoľavili. Napokon, Panský hrá v Nemecku už 14 rokov v rôznych súťažiach. "Za onoho času nás vonku púšťali až po dovŕšení 30 roku. Až potom sme za odmenu mohli ísť za hranice. O emigrácii som však nikdy nerozmýšľal. Nebol som ten typ," dodal J. Panský. Za najpamätnejší zápas kariéry považuje finále štvorhry na majstrovstvách sveta v roku 1985 v Göteborgu, kde nešťastne prehral s Milan Orlowskim s domácou dvojicou Appelgren, Carlsson. "Siahali sme po víťazstve. Boli sme k nemu blízko. Myslím si však, že vtedy do toho zasiahli i rozhodcovia. Inak tento šampionát bol z nášho pohľadu veľmi zaujímavý. V družstvách sme totiž nehrali nič-moc. Boli sme veľmi kritizovaní vtedajším vedením. Už hrozilo, že nás skoro rozpustia, no nakoniec sme získali dve striebra," smial sa J. Panský.

Milanovi Orlowskému patrila v časoch najväčšej slávy 1. pozícia v európskom rebríčku a vo svetovom sa dostal až na 3. miesto. "Všetci si myslia, že som Poliak. Nie som. A ani nie som z Ostravy. Musím však priznať, že môj starý otec pochádzal z Poľska. Počas I. svetovej vojny sa v roku 1918 dostal k Hradcu Králové a už tu zostal. Predkov teda nejakých mám, ale v žiadnom prípade nie som Poliak," začal debatu trochu netradične Milan Orlowski, ktorému už preriedli vlasy na hlave. Jeho povestná hriva je už nenávratne minulosťou. Pri pohľade na jeho kondíciu a obratnosť by mu asi málokto tipoval 52 rokov. "Hrám stále aktívne v Nemecku IV. ligu, venujem sa golfu, tenisu, lyžujem, takže s kondíciou nemám žiaden problém." Práve pri golfe sa spomínalo, že by sa mohol udiať zaujímavý česko-švédsky súboj. "Waldner, Persson i Carlsson sú už známi svojim golgovým umením. Majú hendikep okolo päť. Ja mám zasa 13. Myslím si však, že by som im stačil." Milan Orlowski je držiteľom ceny UNESCO Fair play, ktorú dostal za to, že vo finále Európskej ligy proti Maďarsku zmenil v koncovke tretieho setu nesprávne rozhodnutie arbitra. Napriek tomu si svoje užil i s bývalým režimom. V 30 rokoch chcel odísť hrať do Nemecka. "V roku 1983 som odišiel hrať oficiálne do Nemecka. Vtedajší predseda zväzu stolného tenisu Ernest Demetrovič mi však oznámil, že v tom prípade už nebudem nastupovať za reprezentáciu. Pre mňa to bolo ťažké, lebo na Top 12 som skončil šiesty, no už som nemohol reprezentovať. Súhlasil som však s odchodom za tých podmienok, že nebudem v národnom tíme. O dva roky pred MS v Göteborgu však došlo k náhlemu obratu. Demetrovič ma povolal späť do repre a ja som získal svoj najväčší úspech na majstrovstvách sveta. S Jindrou Panským sme prehrali vo finále. Je veľká škoda, že mse sa nestali majstrami sveta, lebo medzi 1. a 2. miestom je obrovský rozdiel," priznal Najlepší stolný tenista storočia v Česku, ktorý sa občas stretáva so svojimi bývalými súpermi. "Vidíme sa s Perssonom, Carlssonom, Waldnera, Šurbeka, Secretina, Grubbu," poznamenal M. Orlowski, ktorý v rokoch 1995-97 viedol českú reprezentáciu.

Najkurióznejšie im bolo na Tahiti

Orlowski s Panským pochodili s exhibíciou celý svet. Zaujímalo nás však, ako ich mohli prijať trebárs na Tahiti, kde museli byť úplne neznámi. Veď tá neskôr narodení v česku a na Slovensku už pomaly na nich zabúdajú... "Na Tahiti to bolo celkom kuriózne. Hrali sme totiž v hale, ktorá nemala strechu a ani podlahu. Hrali sme len na betóne. Čo bolo zaujímavé, diváci prišli s autami až dovnútra! Bol som však prekvapený, lebo celkom sa im to páčilo. Ďalšiu kuriozitu sme zažili v Nemecku, kde sme vystupovali v relácii pre televíziu ARD. Na naše prekvapenie sa celá nakrúcala vonku vo vetre. Tak to by som vám neprial...," zasmial sa J. Panský, ktorý poznamenal, že tieto prípady boli skôr výnimkami. Obvykle ich totiž pozývajú do športových klubov pri príležitosti nejakého výročia a záujem je obrovský.

* * *

VIZITKY

MILAN ORLOWSKI

7. 9. 1952 v Prahe

MS

2. miesto:štvorhra(1985)

3. miesto:družstvá(1975, 1979, 1981)

ME

1. miesto:dvojhra(1974)

štvorhra(1978)

mix(1980)

2. miesto:mix(1974)

štvorhra(1976)

mix(1976)

družstvá(1982)

3. miesto:štvorhra(1972)

mix(1972)

TOP 12

11 účastí - dvakrát 1. miesto, trikrát 2. miesto

M ČSSR

20 titulov v dvojhre, štvorhre a v mixe

JINDŘICH PANSKÝ

30. 7. 1960 v Plzni

MS

2. miesto:štvorhra(1985)

mix(1985)

3. miesto: družstvá (1975, 1981, 1985)

ME

1. miesto:štvorhra(1986)

2. miesto:družstvá(1982)

3. miesto:družstvá(1980, 1984, 1986)

TOP 12

6 účastí - dvakrát 2. miesto (1984, 1985)

M ČSSR

12 titulov v dvojhre, štvorhre a v mixe

* * *

LEN TAK NA OKRAJ

Niekde asi nastala chyba...

Slúži ku cti organizátorom, že do Košíc pozvali také veličiny československého stolného tenisu minulosti, akými boli a sú Milan Orlowski s Jindřichom Panským. Už len pohľad na ich vizitku hovorí jasnou rečou. Na škodu veci však je, že vynaložené finančného prostriedky - a určite nemalé - nemali požadovaný efekt. Nie však, čo sa týka predstavenia oboch "pingpongových" mágov, lebo to nemalo chybu, ale samotnej návštevnosti. Úbohá propagácia sa odzrkadlila do trápnej situácie, keď sa kameraman či fotoreportér snažili urobiť zábery oboch aktérov tak, aby v pozadí boli aspoň akí-takí diváci... Nezainteresovaný človek by si pomyslel, že si hrali exhibíciu sami pre seba. V hale sme totiž mohli narátať asi stovku najskalnejších fanúšikov a aj z tých sa väčšina prišla pozrieť na "svojich", ktorí dostali tú česť zahrať si v predzápase.

Zrejme od začiatku pri organizácii jedna chyba striedala druhú, pretože ani nedelňajší čas o 19.00 nie je najšťastnejší. Veď pri meškaní oboch stolných tenistov sa akcia skončila o 21.30 a to pre našinca zďaleka nie je najlukratívnejší čas. Rozposlať do médií krátku informáciu o tom, že k nám o 3-4 dni prídu európski i svetoví velikáni a čakať, že sa stane zázrak a média zachránia propagáciu a návštevnosť podujatia, je doslova choré! Výhovorka, že stolný tenis nie je v Košiciach veľmi populárny a aj preto taká nízka návštevnosť, spĺňa tiež všetky kontúry nie veľmi náročného myslenia. Aj v tej nazapadnutejšej dedine vedia, že ak chcú spropagovať svoju diskotéku, musia vylepiť nejaké plagáty. V Košiciach sa nič také neobjavilo. Aspoň my sme si nevšimli. O tom, že pred akciou takéhoto rangu by sa priam žiadalo zvolanie tlačovej besedy, je asi zbytočné hovoriť.

Škoda. Skvelá myšlienka, no s diletantskou organizáciou. Nič na tomto fakte nezmenia skutočnosti, že nejakí sponzori na poslednú chvíľu cúvli, alebo, že obľuba stolného tenisu je nízka, prípadne nevyhovujúci čas. Organizátori si zrejme nabrali na plecia viac, než vládali uniesť a preto to ani inak skončiť nemohlo.

Záštitu nad exhibíciou prevzal sám primátor Košíc Zdenko Trebuľa, no punc jej nezvýšil. Naopak, keďže sa len tesne pred začiatkom vrátil z Ostravy, nechal všetkých prítomných pozdraviť. Možno lepšie preňho, asi by totiž zostal mierne šokovaný a i trochu zahanbený.

Orlowski s Panským si síce možno inak predstavovali kulisu pri exhibícií, no nič neubrali z náročnosti svojho repertoáru. Výborne zabávali pár desiatok fanúšikov, za čo sa im ušiel neustály potlesk. Dvakrát škoda, že ich umenie nevidelo viac Košičanov.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za kvalitným vzdelaním nemusíte do sveta! Príďte na EkF TUKE
 2. Slovensko spoznalo najlepšie farmy minulého roka
 3. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 4. Nie je to len chlapská záležitosť
 5. Tip na náhradu za rúško: Kvalitný nákrčník ochráni aj pred zimou
 6. Studujte v Praze ekonomii a business v angličtině
 7. Ako inovácie menia naše návyky? Čo už dnes môžete robiť inak
 8. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom
 9. Buďte v najlepšej spoločnosti!
 10. METROPOLIS prináša mestské bývanie vo vysokom štandarde
 1. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 2. Prvá akumulátorová 2-stupňová snehová fréza na trhu
 3. COOP Jednota je najdôveryhodnejším slovenským predajcom potravín
 4. Tip na vianočný darček? Kvalitný zrak so zľavou 1 000 €
 5. Budeme môcť v budúcnosti pracovať len z domu?
 6. 8 inšpirácií, ako využiť zvyšky jedla a nič nevyhodiť
 7. Na výpadok elektriny vás môže upozorniť aj SMS
 8. Detský čaj COOP Jednoty získal unikátne medzinárodné ocenenie
 9. FMMR svojím výskumom reaguje na aktuálne živé témy
 10. Slovenské „šampanské“, za ktorým sa skrýva príbeh lásky
 1. Slnko a teplo aj cez sviatky: Do Egypta sa vracajú dovolenkári 17 705
 2. Budíte sa počas spánku? Toto sú hlavné príčiny 15 602
 3. Aká je chémia vôní 13 348
 4. Slovenská firma reformuje tradičné multimiliardové odvetvie 9 661
 5. Kaufland na Slovensku testoval novinku, ktorú zavádza v Európe 9 544
 6. Viete, aká je skutočná cena smartfónu? Číslo vás prekvapí 9 078
 7. Novodobý slovenský Baťa. Zamestnancom stavia domy 8 663
 8. Bývanie v meste predlžuje život 8 265
 9. ARÓNIA najsilnejšia prírodná prevencia proti respiračným vírusom 7 918
 10. Bezpečná dovolenka v exotike: Maldivy sú prešpikované zážitkami 7 886
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Maroš Žilinka

Na Slaneckej ceste zrazila dodávka chodkyňu, skončila v nemocnici

Žena prechádzala mimo priechodu pre chodcov. Nemala reflexné prvky.

Po nehode.

Lekárka a manažérka Penty porazila dlhoročnú riaditeľku Urbančíkovú

Riaditeľkou košickej detskej nemocnice bude Jaroslava Feketeová.

Riaditeľka košickej DFN Ingrid Urbančíková.

Škola cez počítač: Žiaci sa zatajujú, učitelia nemajú kontrolu

Rodičov to stojí nemálo peňazí. Župa už ide dávať študentom notebooky.

Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Žilinku chceli odstrániť. Jeho imidžu uškodil Gučík (profil)

Za generálneho prokurátora ho musí vymenovať prezidentka.

Prokurátor Maroš Žilinka.
Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Kto vráti Generálnej prokuratúre dôstojnosť?

Maroš Žilinka už nebude môcť úrad len tak udržiavať.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
Verejné vypočúvanie Maroša Žilinku.
Predseda vlády Igor Matovič (OĽaNO).

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop