Kadleca dochádzalo na tomto úrade k vydávaniu previerok pod politickým tlakom aj osobám, ktoré prísne kritériá nespĺňali.
„Tento úrad je nezávislý. Som presvedčený o tom, že k žiadnym politickým tlakom nedochádzalo," obhajoval Mareš v rozhovore pre Český rozhlas činnosť úradu v čase jeho predchodcu Kadleca. Mareš odmieta možnosť, že by rozhodnutia jeho úradu mali byť spätne podrobené hĺbkovej kontrole. Exriaditeľ NBÚ Kadlec, ktorý sa stal riaditeľom strategického štátneho podniku Čepro, sa k podozreniu odmietol vyjadriť.
Podľa českého verejnoprávneho rozhlasu NBÚ vydal niekoľko previerok na najvyšší stupeň utajenia osobám, ktoré predstavujú isté riziko. Rozhlas informoval o dnešnom predsedovi poslaneckého klubu vládnej ČSSD Petrovi Iblovi, v minulosti námestníkovi ministra vnútra Stanislava Grossa a nedávno jednom z kandidátov na post šéfa rezortu vnútra. Bývalý väzenský dozorca Ibl má spred piatich rokov, keď pôsobil na ministerstve, previerku na najvyšší stupeň „prísne tajné", ktorá platí do 14. decembra 2004. V júli sa v ČR objavili informácie, že Ibl mal za minulého režimu nadštandardné vzťahy s expozitúrou komunistickej tajnej služby, ktorá pôsobila vo väznici v Prahe-Ruzyni. Teraz k tomu ČRo pridal ďalší dôvod, prečo Iblova kladná previerka vyvoláva pochybnosti: po revolúcii totiž Ibl spoločne podnikal s bývalým vysokým dôstojníkom bývalej ŠtB Jaroslavom Vondruškom, ktorý mal pred rokom 1989 úzke väzby na sovietsku tajnú službu KGB.
Bývalý riaditeľ českej kontrarozviedky BIS Stanislav Devátý v tejto súvislosti potvrdil, že ide o závažné bezpečnostné riziko, ktoré malo byť dôvodom pre neudelenie previerky. O nedobrých pomeroch na NBÚ hovoria aj niektorí bývalí zamestnanci. Podľa nich bývalý riaditeľ Kadlec na základe politických tlakov menil závery svojich podriadených a previerky na vysoké stupne utajenia dostávali aj osoby, ktoré ich podľa nižších článkov NBÚ získať nemali. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Petr Ibl sa bezpečnostnej problematike venuje aj v Poslaneckej snemovni: je podpredsedom výboru pre obranu a bezpečnosť a členom parlamentnej komisie pre kontrolu civilnej kontrarozviedky - Bezpečnostnej informačnej služby (BIS). Ako osoba preverená na stupeň „prísne tajné" sa môže oboznamovať aj s najtajnejšími dokumentmi.
V minulosti sa vážne pochybnosti o politickej nezávislosti NBÚ objavili aj v prípadoch bezpečnostných previerok tajomníka ministerstva zahraničných vecí Karla Srbu, ktorý je teraz vo výkone trestu za prípravu vraždy novinárky, Grossovho bezpečnostného poradcu a šéfa Úradu vlády Pavla Přibyla, ktorý odstúpil po verejných protestoch kvôli svojej prednovembrovej policajnej minulosti, ako aj v prípade previerok dvoch českých veľvyslancov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.