hromadného ničenia, vyzvali v pondelok v New Yorku predstavitelia sveta.
Generálny tajomník OSN Kofi Annan na stretnutí s názvom Boj proti hladu a chudobe vyhlásil, že programy boja s chudobou nespĺňajú cieľ zredukovať počet chudobných do roku 2015 na polovicu a že doterajší pokrok bol nepravidelný. Podľa OSN, pod záštitou ktorej sa stretnutie uskutočnilo, musí zo sumy menšej ako jeden dolár na deň vyžiť odhadom 2,8 miliardy ľudí - čo je takmer 44 percent zo svetovej populácie. Počet ľudí, ktorí chronicky trpia hladom, vzrastá, zatiaľ čo životné podmienky sa zlepšili iba v krajinách, kde rastie ekonomika.
Brazílsky prezident, ktorého programy boja s chudobu patria k vládnym prioritám, zdôraznil význam poskytnutia zamestnania a sociálnej spravodlivosti masám pracujúcich. Spolu s predstaviteľmi sveta sa predtým v pondelok zúčastnil na stretnutí s názvom Spravodlivá globalizácia, na ktorom rokovali o účinkoch globalizačného fenoménu vo svete. Francúzsky prezident J. Chirac povedal, že chudoba a hlad sa stali väzením pre miliardy ľudí žijúcich v extrémnej chudobe a že strhnutie múrov tohto väzenia by bolo "činom spravodlivosti, inteligencie a mieru".
Odporúčaniami pre boj s chudobou sa predstavitelia sveta zaoberali v súkromí za účasti finančných inštitúcií, vrátane Svetovej banky a Medzinárodného menového fondu. Jedno odporúčanie navrhuje napríklad vytvoriť v rámci OSN organizáciu, ktorá by sa zaoberala dopadom ekologických havárií na chudobných. Ďalšie programy navrhujú zvýšiť oficiálnu rozvojovú pomoc, ktorá požaduje od vlád, aby venovali 0,7 percenta HDP na rozvojovú pomoc pre chudobné krajiny. S výnimkou severských krajín však túto úlohu neplní žiadna iná krajina. OSN vyzvala bohaté krajiny, aby zdvojnásobili súčasných 50 miliárd dolárov, ktoré dávajú na rozvojovú pomoc.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.