nepodarí fungovať aspoň vyrovne, tak zaniknú. Reforma ministra zdravotníctva Rudolfa Zajaca, ktorú včera schválil parlament, zavádza do zdravotného poistenia voľný trh.
Zo štátnych nemocníc a verejnoprávnych poisťovní sa stanú firmy, ktoré by podľa idey reformy mali o pacienta súťažiť a ponúkať mu kvalitu. Hoci minister tvrdí, že pacient už viac nič nezaplatí, jeden z reformných zákonov zavádza spoluúčasť pacienta na liečbe. Pacient by doplácať na liečbu ľahkých ochorení ako napríklad chrípka.
"Od januára budúceho roka určite nebude občan platiť viac ako doteraz," ozrejmil Vilam Novotný z SDKÚ, "či to tak bude aj v januári 2007, to sa povedať s istotou nedá."
Zajac hovorí, že reforma pacientovi priniesie kvalitnú zdravotnú starostlivosť a zníži korupciu. S podobným systémom, aký sa u nás rozbehne, v Európe ešte skúsenosti nemajú.
Zvyšné štyri zákony, ktoré reformujú zdravotníctvo podľa návrhu ministra Zajaca, poslanci schválili rýchlo. Včera na poludnie už boli hotoví. Za zákony hlasovalo viac ako 80 poslancov, podporili ich aj nezávislí poslanci i poslanec Smeru Hanzel, rovnako ako včera prvé dva. Niektorí nezávislí poslanci ako Abelovský či Krajči podmienili svoju podporu schválením pozmeňovacích návrhov. Väčšinou išlo o kozmetické úpravy, ktoré sa do zákonov dostali.
Vilam Novotný z SDKÚ tvrdí, že aj samotnú koalíciu nezávislí prekvapili. "Svedčí to o tom, že reforma má širokú podporu," povedal.
Koalícia je s výsledkom spokojná. Bastrnák povedal, že sa do zákonov podarilo dostať viacero kontrolných mechanizmov, medzi ne patrí aj to, že o doplatkoch bude rozhodovať vláda, nie ministerstvo, ako bol pôvodný návrh. Bastrnák hovorí, že výsledné zákony už nie sú tým, čo pôvodne Zajac predložil.
Šéf HZDS Viliam Veteška povedal, že zásadné veci sa "odomleli" vo výboroch a v pléne "už nebolo čo robiť". "Vedeli sme, že keď vo výboroch neprešli zásadné pozmeňovacie návrhy, neprejdú ani v parlamente. To už je jendoduchá matematika," hovorí. HZDS hlasovalo jednoliato proti. HZDS chce ostro sledovať, ako sa reforma bude uplatňovať v praxi.
Šéf Smeru Rober Fico ihneď oznámil, že pošle prezidentovi Ivanovi Gašparovičovi list, aby zákony nepodpísal. "V liste vysvetlíme naše odborné výhrady." Ak zákony napriek snahe Smeru začnú platiť, chce sa obrátiť na Ústavný súd. Podľa Smeru sú zákony o rozsahu zdravotnej starostlivosti a o zdravotných poisťovniach v rozpore s ústavou.
(dro)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.