rokovania bývajú komplikované, keď ide o peniaze, predseda ANO Pavol Rusko priznal, že je to ťažké a podpredseda KDH Pavol Minárik dodal, že nespokojnosť je veľká. Koaličné rozhovory o rozpočte už doteraz trvali takmer osem hodín, pokračovať budú o týždeň.
KDH, SMK i ANO stále trvajú na svojich požiadavkách, ktoré však prevyšujú možnosti návrhu rozpočtu o 10 mld korún. Pôvodne sa mala rozdeliť len miliarda. Minister financií Ivan Mikloš navrhol 530 miliónov pre zdravotníctvo, 100 pre rezort spravodlivosti, 140 pre vnútro a 230 pre pôdohospodárstvo. Narazil však na odpor koaličných strán.
Ministerstvo financií preskúma požiadavku ANO, aby sa dlh zdravotníctva (2,8 miliardy) posudzoval ako nenávratná štátna pomoc.
Šéf klubu SMK Gyula Bárdos má dojem, že minister Mikloš sa veľmi neusiluje vychádzať ministrom vústrety, a diskutovalo sa aj o tom, že "celé rozloženie rozpočtu môže byť iné". Minárik vyslovil názor, že ak je takáto nepokojnosť ministerstiev, tak je otvorený celý rozpočet.
Ak sa aj koalícia na rozpočte napokon dohodne, bude potrebovať hlasy nezávislých poslancov v parlamente. Poslanec Miroslav Abelovský avizuje, že bude žiadať podporu pre región, z ktorého pochádza. "Zvažujeme, či sa spojíme viacerí nezávislí poslanci, alebo budeme návrhy predkladať samostatne," povedal.
Pavol Rusko povedal, že na koaličnej rade sa v debate o rozpočte nehovorilo o nijakej rezerve pre nezávislých. Podľa neho sa skončila prax, že "niekto odrazu dostal 400 miliónov na cestu, ktorá vedie k jeho domu" alebo si za podporu rozpočtu "nárokoval čističku". Nezávislých mienia vraj presvedčiť argumentmi rovnako ako pri zdravotníckej reforme.
Bárdos si vie predstaviť, že keď sa požiadavky nezávislých budú pohybovať v rámci návrhu jednotlivých rozpočtových kapitol, "bude to v rukách rezortného ministra".
Koalícia hovorila aj o otázke rozpočtového provizória. Zatiaľ platí, že ak rozpočet neprejde v parlamente, štát funguje podľa návrhu vlády bez časového limitu.
Minárik povedal, že minister financií navrhuje tento model ponechať s tým, že napríklad po troch mesiacoch pri novom schvaľovaní rozpočtu by sa spojil s vyslovením dôvery vláde. Je to však ústavný problém. "Zákonom nie je možné ukladať vláde takúto povinnosť, pretože postavenie vlády je upravené ústavne a je to kompetencia vlády, aby rozhodla o takomto spojení," podotkol Minárik.
(sp)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.