úroveň 37,4 Sk. Vyplýva to z návrhu Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR, ktorý včera odobril vládny kabinet.
Vláda stanovila nový štátom garantovaný zárobok potom, čo sa na miere jeho zvýšenia nedohodli sociálni partneri. Asociácia zamestnávateľských zväzov a združení SR totiž označila návrh rezortu za maximálnu možnú hranicu, zatiaľ čo Konfederácia odborových zväzov SR požadovala nárast až na úroveň 7 190 Sk. Odbory od vlády požadovali, aby minimálnu mzdu zvýšila už teraz aspoň na 50-percentný podiel z priemernej mzdy v celom národnom hospodárstve. V najbližších rokoch by chceli dosiahnuť zvýšenie tohto podielu až na 60 percent.
Aktuálne rozhodnutie vlády SR posúva minimálnu mzdu na 45-percentný podiel mzdy priemernej. V porovnaní s rokom 2003 sa minimálna mzda zvyšuje o 6,9 percenta, ale čistá mesačná minimálna mzda, ktorú dostane zamestnanec priamo na ruku, sa pri platnom daňovom a odvodovom zaťažení reálne dostáva vyššie až o 10,5 percenta, teda na 5 629 korún.
Minister práce Ľudovít Kaník po rokovaní kabinetu uviedol, že inštitút minimálneho zárobku nikdy nepovažoval za potrebný, napriek tomu však momentálne nemá v úmysle na tomto systéme niečo meniť. "Minimálna mzda je z môjho pohľadu už len istým reliktom tradičných bodov vyjednávania medzi zamestnávateľmi a zamestnancami, ale nemá významný reálny dopad na mzdovú úroveň v krajine," zdôraznil. Na najnižšiu hranicu mzdy je podľa neho odkázaných len jedno až dve percentá zamestnancov v slovenskom hospodárstve a platy ostatných na ňu nie sú nijako naviazané.
Napriek nízkemu podielu zamestnancov, pracujúcich za minimálnu mzdu, ako vysvetlil postoj zamestnávateľov Kaník, však treba s týmto inštitútom narábať opatrne. Jej neúmerné zvyšovanie by totiž malo negatívny dopad na zamestnanosť tých skupín pracovníkov, ktorí majú nízku kvalifikáciu a vykonávajú len základnú manuálnu prácu. "V prípade nerozumného zvyšovania minimálnej mzdy takéto skupiny zamestnancov prichádzajú o prácu, pretože zamestnávateľ nie je ochotný za tak jednoduché pracovné úkony platiť viac, ako mu dovoľuje jeho efektívnosť," vyjadril sa. Týka sa to napríklad textilného alebo obuvníckeho priemyslu či poľnohospodárstva.
Podľa platného zákona sa minimálna mzda každoročne zvyšuje k 1. októbru, pričom, ak sa na jej úprave do konca júla nedohodnú sociálni partneri, rozhoduje o miere navýšenia samotná vláda.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.