Rizikové faktory mozgovej príhody: nadváha, stres, fajčenie, srdcové ochorenie, cukrovka, mastné jedlá, niektoré druhy športu
Mozgová príhoda, ľudovo nazvaná ako mŕtvica, môže postihnúť každého, kto ani nevie, že je jej adeptom. Toto ochorenie si nevyberá ľudí náhodou, skôr je to naopak - človek si ho privoláva sám uvedenými faktormi. Ani v tohtoročných horúčavách sa mnohí mozgovej príhode nevyhli. Vysoké teploty spôsobujú deficit tekutín a následný pokles krvného tlaku, čo u ľudí so skôrnatenými krčnými tepnami môže vyvolať mozgovú príhodu, pretože srdce nedokáže zásobovať mozog potrebným množstvom krvi. Nesprávny pitný režim pri vysokých teplotách spôsobuje zahustenie krvi a zvyšuje riziko vzniku zrazeniny, ktorá sa krvným obehom dostane do mozgu a upchá tam niektorú z tepien.
Až 80 percent mozgových príhod ide na konto nedostatočného prekrvenia niektorých častí tohto životne dôležitého orgánu. Zvyšok tvorí krvácanie do mozgu z ciev, ktoré sa môžu náhle roztrhnúť najmú v zime pri nízkych teplotách. Typickým príznakom mozgovej príhody je nevoľnosť, zvracanie, stŕpnutie jednej polovice tela, poruchy reči a zraku. Bolesti hlavy sa objavia len v prípade, že nastane krvácanie do mozgovomiechového moku (likvoru).
Hlavným rizikovým faktorom pri mozgových príhodách je nadváha, stres, mastné jedlá, fajčenie, srdcové choroby, cukrovka a niektoré športy, najmú box. Po silnom údere päsťou do hlavy môže prasknúť cieva v mozgu a športovec sa ocitne v ohrození života. Zo srdcových chorôb je najnebezpečnejšia arytmia, ktorá môže spôsobiť vznik krvnej zrazeniny v ľavej predsieni. Tá sa krvným obehom môže dostať až do mozgu, kde upchá niektorú z tepien a spôsobí odumretie dôležitých centier.
Liečba a následky
Po prevoze do nemocnice lekári lokalizujú miesto a rozsah mozgovej príhody pomocou tomografu. Zároveň vyšetria aj srdce, aby sa presvedčili, či sa v ňom nenachádzajú ďalšie zrazeniny. Napokon pomocou ultrazvuku vyšetria krčné a mozgové cievy, aby odhalili prípadné zúžené miesta. Krvácanie do mozgu mnohokrát zastaví iba rýchly chirurgický zákrok. Pri mozgovej príhode treba pacientovi nasadiť lieky na zriedenie krvi, ktoré pomáhajú rozpúšťať krvné zrazeniny.
Čím skôr potom chorý začne s liečebným telocvikom a logopedickými cvičeniami, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa zasiahnuté centrá zregenerujú a mozgová príhoda zostane bez trvalých následkov. U mnohých sa objaví afázia - strata reči a schopnosti čítať a písať. Niektorí zabudnú cudzie reči, ďalší sa musia naučiť znova rozprávať. Mozgová príhoda sa môže v 10 - 15 percentách prípadov zopakovať, pričom platí, že čím starší je človek, tým vyššia je pravdepodobnosť recidívy. Najlepším spôsobom, ako predísť mozgovej mŕtvici, je zdravo jesť, nepiť, nefajčiť, odbúrať nadváhu a užívať lieky ak vám lekári zistia vysoký krvný tlak.
Na snímke je J. P. Belmondo, herec, ktorý sa nedal zastupovať kaskadérmi a predstavoval drsných chlapíkov - aj jeho neočakávane premohla mŕtvica.
(B/som)
Autor: ren
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.