blízki nielen že ho obdivujú, ale predovšetkým, že ho majú radi. To však samo osebe nestačí. Čo si počať s hladom, s túžbou po láske? Sú na to tri možnosti: zahnať ho poriadnym sústom, potlačiť alebo pretvoriť ho.
Tieto možnosti môžeme rozčleniť do troch základných variantov, ako postupovať v hlade po láske:
Prvý - ideálny variant: Ak sme našli svoje šťastie a uspokojujeme svoju intenzívnu túžbu po láske s partnerom, ktorý sa k nám hodí a po všetkých stránkach nás uspokojuje, to je naozaj ideálny stav.
Druhý - brutálny variant je potláčaním túžby po láske, a ten predstavuje určité nebezpečenstvo. Ženy, ktoré sa takto správajú, a zavrhujú svoj citový život, ako niečo nepodstatné, sú na prvý pohľad tvrdé, silné, až agresívne, ale v skutočnosti sú veľmi nešťastné. Ani neskrývajú tendenciu urobiť takými aj inýc. Klasickým príkladom a to častým, je citovo a sexuálne neuspokojená žena, matka, ktorá deformuje rozvíjajúci sa citový život svojej dospievajúcej dcéry. Dcéra buď potom kopíruje matkin vzor a jej cestu alebo sa vzbúri a oddá sa nezodpovednému a hýrivému životu.
Tretí - kompromisný variant: Transformáciu (pretvorenie) milostného trápenia starú ako ľudstvo samo, ponúka kultúrny svet v podobe kompromisu. Existuje názor, že tvorivý proces je "sublimáciou sexuálnej energie". Môžeme s ním polemizovať, ale po prečítaní veršov o láske, takých úprimných a bezmocných, nemáme už veľa chuti na námietky.
S hladom po láske je to ako v rozprávke: ak pôjdeš napravo, stratíš sám seba, keď pôjdeš rovno, zahynieš a ak sa rozhodneš pre cestu doľava, musíš sa naučiť lietať.
Xénia MARKOVÁ
Autor: Magda Rozehnalová, Prešov
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.