životodárna moc zeme, radi dýchajú vôňu stromov, kvetov alebo pokoseného sena. Je to však i práca rúk, ktorá u pomerne veľkej časti populácie dávno stratila charakter obživy a naopak sa stala určitým rozptýlením, prijímaným početnými intelektuálmi s otvorenou náručou. Vziať do ruky motyku, hrable alebo rýľ je pre mnohých z nás sviatkom. Je pravdou, že stroje dokážu robiť divy, ale skutočná radosť z manuálnej práce sa nedá ničím nahradiť. A pritom k nej potrebujeme celkom málo. Malú záhradku, šikovné ruky a niekoľko praktických nástrojov:
Rýľ
Určite chceme mať svoju záhradku poriadne prekyprenú, a tak si dáme na výber rýľa dobre záležať. Univerzálne použitie má rýľ so špicatým hrotom, ktorý lepšie preniká do pôdy. Rýle s vodorovnou hranou sa používajú väčšinou na obrývanie a vyrývanie koreňov stromčekov alebo kríkov. Ak počítame s tým, že budeme rýľ často používať, vyberieme si taký, ktorý má list lopaty spojený zvarom, pretože má väčší výdrž ako nity. Keď už hovoríme o životnosti, vydrží nám podstatne dlhšie náradie z nerezovej ocele. Každá kvalita však niečo stojí, a tak musíme počítať s tým, že za neho zaplatíme až trikrát toľko. Pri výbere nezabúdajme ani na svoje topánky a zvoľme si radšej taký rýľ, ktorý má zaoblený horný okraj, na ktorý pri práci tlačíme nohou.
Motyka
Patrí k nástrojom, bez ktorých sa nezaobídeme pri pestovaní zeleniny ani okrasných kvetov. Každá rastlinka potrebuje čas od času okopať. Pri práci na menšom záhone príde vhod dvojitá motyčka, niekedy tiež zvaná kožmínka. Dvojitým hrotom na obrátenej strane motyky môžeme kypriť alebo plieť, po otočení zase okopávať. Motykou sa srdcovitým hrotom hĺbime jamky na vysádzanie, plochá motyčka sa hodí na hĺbenie riadkov. Na tvrdší a kamenitý povrch je lepšie zvoliť motyku s dlhšou násadou, ktorú oceníme tiež pri okopávaní kríkov a odstraňovaní buriny. Pre kyprení sa zasa hodí tzv. pazúrik, ktorý má obvykle tri zahnuté hroty.
Hrable
Sú ďalším pomocníkom, ktorého vo svojej záhradke potrebujeme prakticky celú sezónu. Na jeseň s nimi zhrabávame lístie, v lete pokosenú trávu, na jar zase kypríme pôdu a zahŕňame zasiate semienka. Pri nákupe si môžeme vybrať buď jedny univerzálne hrable alebo si kúpime zvlášť hrabličky na úpravu záhona a potom vejárovité hrable, ktoré využijeme najmä na zhrabávaní pokosenej trávy a opadaného lístia.
Drobné náradie
Je prakticky obdobou detských hračiek a tiež sa s ním viac-menej hráme. Dotvárame detaily, ku ktorým sme sa nedostali s veľkým náradím, či už sa jedná o okopávanie menších rastliniek, sadenie alebo kyprenie. Jedná sa väčšinou o drobné lopatky, motyčky, hrabličky, pazúriky alebo ich kombinácie. Patrí sem i náradie na sadenie. Sú to malí a cenovo dostupní pomocníci, ktorých využijeme ako na starostlivú úpravu záhona, tak i hrantíka s okrasnými kvetmi.
Záhradné nožnice
Čo by sme to boli za záhradníkov, keby sme vo svojom zelenom kráľovstve nechali všetko rásť ako drevo v lese a nepomohli svojim rastlinkám udržať správny tvar. Preto by v našej výbavičke nemali chýbať ani záhradnícke nožnice. V podstate existujú dva základné typy. Po prvé sú to nožnice pákové, ktoré slúžia na odstránenie hrubších vetiev až do priemeru 3,5 cm, aj keď sa v zásade používajú na vetvy s priemerom okolo 2 cm. Majú rôzne upravené čeľuste, ktoré sa dokážu ľahko prispôsobiť rezanej vetve. Ak počítame už dopredu so skracovaním masívnejších vetiev, mali by sme si kúpiť nožnice s dlhšími rukoväťami, ktoré môžu byť dlhé až 75 cm. Ďalším typom sú nožnice na živý plot, ktoré však využijeme i na strihanie iných húževnatých porastov. Majú dlhé rukoväte a na rozdiel od pákových nožníc i dlhšie čeľuste.
Píly a pílky
Tam, kde si nevystačíme so záhradníckymi nožničkami, príde na rad pílka. Malé záhradné pílky dostaneme v niekoľkých prevedeniach. Pri výbere by sme si mali vyskúšať, ktorý z nástrojov nám lepšie sadne do ruky a podľa zamýšľaného využitia vychádzať i z odporučenia skúseného predavača. Praktické sú najmä pílky zahnuté, s ktorými sa ľahko dostaneme do spleti konárov. V ponuke sa vyskytujú i pílky s obojstranným ostrím pre hrubšie a tenké vetvy. Na vyššie stromy sa používajú tyčové pílky, s pomocou ktorých môžeme orezávať i vzdialenejšie vetvy.
Autor: ji
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.