S prípravou papučových holubov na výstavu treba začať niekoľko týždňov pred stanoveným termínom. Skúsenosti ukázali, že pre tieto plemená sú
Redakcia SME
Písmo:A-|A+ Diskusia nie je otvorená
najvhodnejšie stabilné kruhové vyvýšené sedačky, dostatočne vzdialené od steny, na ktorých sa môže holub otáčať a pritom si nepoláme perie. V predvýstavnom čase obmedzujeme vybraným jedincom výlet, pretože si na drsnom podloží poškodzujú perie na nohách a ani po daždivom počasí ich nevypúšťame do voléry. Veľkým pozitívom je, ak môžeme zviera pripravené na výstavu chovať oddelene v čistom prostredí. Nesmieme dopustiť, aby sa na perie nalepil trus. Skúsenosti ukazujú, že najvhodnejšie je dať na podlahu hobliny do vrstvy 2 - 3 centimetrov a podľa potreby ich obmieňať. Niekedy je vhodné premiešať ich aj s menším množstvom prípravku proti hmyzu, aby sme zamedzili výskytu cudzopasníkov a dopriať im z času na čas kúpeľ.
Asi 4 - 5 týždňov pred výstavou uskutočňujeme vlastný výber holubov určených na prezentáciu a dvoch - troch si pripravíme ako rezervu. Vybraným jedincom neustále kontrolujeme „papuče" a zlomené, prípadne ináč poškodené perá na nohách, opatrne vyťahujeme z perového lôžka. Ak je poškodených viac pier, odstraňujeme ich postupne, aby sme zviera nestresovali.
Pri preprave holubov na výstavu volíme primerane veľké zásielkové debničky či koše, aby sa holubom pri transporte nepoškodilo papučové perie. Potom by naša niekoľkotýždňová námaha vyšla nazmar.
Tesne pred umiestnením zvieraťa do výstavnej klietky je ešte vhodné umyť perie saponátovým roztokom.