medveďmi. Hoci by sa nám možno zdalo, že na podobné problémy už ľudstvo našlo primeranú "technickú" odpoveď, táto metóda sa úspešne používa dodnes.
Podľa výsledkov monitoringu podmienok a škôd na salašoch v rokoch 2001 až 2003 je priemerná ročná strata dve až štyri ovce na stádo. Zo 164 čried v regiónoch s výskytom šeliem (medveď, vlk, rys) nemalo žiadne problémy zhruba 70 percent stád. No v 10 percentách sledovaných čried sa vyskytli veľké (až 70-percentné) škody.
Tento prieskum zorganizovala Spoločnosť pre výskum, vzdelávanie a spolužitie s prírodou - Slovak Wildlife Society (SWS). Je to nezisková anglicko-slovenská organizácia, ktorej ide o prežitie ohrozených druhov zveri a zachovanie ich pôvodného prostredia na Slovensku. Jej členovia sa snažia riešiť problémy spolunažívania zvierat a človeka komplexne. Využívajú pritom rôzne metódy, napríklad vedecký výskum, osvetu, umelecké vyjadrenie či spoluprácu so zahraničím. Medzi hlavné aktivity tejto organizácie patrí sprostredkovanie pobytov turistov v prírode za účelom, aby miestni obyvatelia videli, že môžu prosperovať aj vďaka medveďom, vlkom či rysom vo svojom kraji. Prostredníctvom ziskov z ekoturizmu je možná následná podpora domácich inštitúcií, predovšetkým škôl.
Jedným z dlhodobých programov je aj projekt Ochrana oviec a záchrana veľkých šeliem - ten spočíva v podpore chovateľov, aby používali preventívne metódy (napríklad pastierske strážne psy) na ochranu čried pred šelmami. Veľké rozdiely vo výške škôd totiž nie sú dané len počtom predátorov v jednotlivých oblastiach. Dôležitú úlohu zohráva ochrana stáda, a to hlavne v noci. Ak ovce nie sú zavreté v družstve či v ovčíne, ale sú na salaši, je nevyhnutné sa o ne adekvátne postarať. Účinné sú elektrické ohradníky, pravda, ak sú kvalitné a správne nainštalované. Tento systém však nechráni čriedu pri presúvaní sa počas dňa. Najvýhodnejší je teda tradičný spôsob - využiť pomoc strážnych psov. Pastieri by mali k ochrane stáda pristupovať zodpovedne už len kvôli finančnej stránke. Podľa zákona č. 543/2002 sa od 1. januára 2003 vypláca chovateľom náhrada za škody spôsobené šelmami, ak boli pod dohľadom osoby či pastierskeho psa alebo v elektrickom ohradníku.
Spoločnosť Slovak Wildlife Society sponzorovala zabezpečenie už niekoľkých takýchto psov a ukázalo sa, že uvedené psy môžu pomôcť podstatne zredukovať straty. Najväčším problémom je však ľudský faktor, dôležitá je totiž správna výchova psa. Pastierske strážne psy vynikajú povahou. Sú pokojné, samostatné, inteligentné, ale aj tvrdohlavé. Nepredstavujú však bezchybný ochranný systém, veď kým dospejú, prejdu neraz dva i viac rokov. Úspech pritom závisí nielen od vrodených vlastností, ale najmä od správnej metódy výcviku psa.
Ovciam chýbajú prirodzené obranné mechanizmy pred predátorom a preto sa neraz stávajú ich ľahkou korisťou. Vlci alebo medvede zabijú ročne o niečo menej ako 1 percento z celkového počtu oviec na Slovensku. Výška škody nesúvisí len s počtom šeliem. Jeden vlk alebo medveď predsa dokáže zabiť aj viac oviec, ak nie sú dostatočne chránené. Namiesto likvidácie predátorov sa preto treba radšej venovať prevencii - veď správne vycvičený pastiersky strážny pes môže minimalizovať straty.
Marína URBÁNIKOVÁ
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.