Prirástli im k srdcu. Na žranie im pohodia to, čo ostane v kuchyni a keď neostane nič, namrvený alebo namočený chlieb musí tiež zasýtiť. A z času na čas znesené vajce vyvolá v domácnosti priam sviatočnú náladu.
Keď je králik miláčikom vnuka alebo rodiny, nehľadí sa na jeho úžitkovosť a kŕmime ho zväčša samými králičími dobrotami. V takomto prípade tiež nemôžeme hovoriť o rentabilite a všetky rady chovateľom o ekonomike chovu sú zbytočné. Pokiaľ si ich vypočujú, prípadne prečítajú, tak ich zaujmú len okrajovo.
Samozrejme, vo väčšine prípadov je skutočnosť odlišná a popri obľúbených miláčikoch - jednotlivcoch, sú v chove zaradené aj produkčné zvieratá. Prax v drobnochove v súčasnosti dáva neraz prednosť ekonomickému, produkčnému chovu pred okrasným, športovým a záujmovým. Z toho dôvodu typické plemená holubov, králikov, ale najmä hydiny v mnohých chovoch už nahrádzajú hybridné kombinácie.
Na tomto mieste sa žiada povedať, že nároky týchto zvierat na krmivá, ustajnenie a na spôsob ošetrovania sú veľakrát odlišné, ako pri chove tradičných plemien. Preto by malo byť samozrejmosťou, že chovateľ si doplní vedomosti o konkrétnej problematike z odbornej literatúry alebo článkov v novinách a v časopisoch. Zamyslí sa nad radami, odporúčaniami odborníkov a snaží sa z nich aspoň niekoľko postrehov uplatniť vo vlastnom kŕdli či v stáde.
Pri chove menšieho počtu zvierat odborné odporúčania nie sú zväčša preukazné. Ak však chováme napríklad 10 nosníc a evidujeme v kŕdli spotrebu krmív za určitý časový úsek pred a po rozhodnutí aplikovať rady odborníkov, určite zaznamenáme rozdiel. Vyžaduje si to od chovateľa trošku práce navyše, a to pokiaľ ide o evidenciu, stanovenie internej vyživovacej hodnoty jednotlivých kŕmnych komponentov, rozšírenie a spestrenie kŕmnej dávky, dodržanie času v jej zakladaní, prehodnotenie typu kŕmidla a podobne. Určite to bude stáť za to, ak zistíme, že z rovnakého objemu krmív, aký doteraz postačoval pre 10 nosníc, vyživíme po novom 11 - 12 kusov. Prípadne, že na tom istom množstve krmiva môžeme vychovať o dva - tri kusy králikov viac. A to je len v prípadoch malého počtu zvierat, ale čo keď ich chováme napríklad sto?
Ing. Peter ORSZÁG
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.