najčastejšie v piesčitej, štrkovitej, kamenistej alebo hystickej organogénnej pôde. Pôda neobsahuje štruktúrne agregáty a jej štruktúru tvoria jednoduché mechanické elementy pôdnej hmoty.
Nevýhoda minerálnej elementárnej štruktúry pôdy spočíva v tom, že jednotlivé elementy nemajú póry a tak prevzdušnenosť pôdnej hmoty je založená len na prázdnych priestoroch medzi týmito pevnými časticami. Pevných minerálnych úlomkov je viac ako 50 percent pôdnej hmoty, pričom jemnozem s rozmermi častíc menej ako 2 milimetre je v menšine. Pôdnej hmote sa potom nedostáva tmeliacej ílovitej, koloidnej alebo humusovej zložky. Prevládajúce úlomky minerálov a hornín sú znakom nedostatočného rozdrobenia a zvetrania pôvodnej pevnej materinskej horniny, z ktorej vznikla pôda. V prípade piesčitej pôdy ide aj o činnosť vetra alebo vody, ktorými sa jemné častice vyviali alebo vyplavili z pôdy v procese jej vzniku a vývoja. Eolické a aluviálne piesky sú pôdotvornými substrátmi našich rovín a nížin, zatiaľ čo štrkovité a kamenisté pôdy nachádzame častejšie v podhorských a vysokohorských oblastiach.
Nevýhodným znakom pôd s minerálnou elementárnou štruktúrou je malá vododržnosť a rýchle vysychanie. Preto ich musíme častejšie zavlažovať nižšími dávkami vody. Povrch pôdy sa veľmi rýchlo zohrieva, zatiaľ čo spodina zostáva studená. Tieto vlastnosti sa využívajú na pestovanie pieskomilných rastlín a skalničiek. V piesčitých pôdach s elementárnou štruktúrou sa dobre darí aj niektorým druhom zeleniny, ako napríklad špargli, cibuli a cesnaku. Vysádzať do nich môžeme aj pravokorenný vinič, nakoľko netrpí révokazom.
Osobitnou pôdou s organickou elementárnou štruktúrou je organozem s obsahom viac ako 50 percent humusu a organických látok typu rašeliny. Štruktúru pôdy tvoria vlákna zrašelinených machov a tráv. Vododržnosť pôdy je abnormálne vysoká, keď voda sa nachádza nielen v prázdnych priestoroch medzi vláknami, ale aj priamo v zrašelinených zvyškoch rastlín. Pôdy sú vhodné iba ako vresovisko a rašelinisko a na pestovanie močiarnych okrasných rastlín. V záhradke sa využívajú aj ako zložka špeciálnych antropogénnych substrátov na pestovanie čučoriedok, brusníc a rôznych vlahomilných okrasných rastlín.
Doc. Ing. Zoltán BEDRNA, DrSc.
Autor: Pavol KISS
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.