však nezanevreli. "Sme pohanmi, nie ateistami," hovoria.
V spojených štátoch amerických vznikajú komunity paganistov, ktoré sa každoročne stretávajú na oslavách Dňa pohanský modlitieb. V meste Rochester sa stretávajú v priestoroch unitárnej cirkvi. Počas bohoslužieb sa zhromaždia na lúke pred kostolom a organizátori slávnosti na nej vyznačia štvoruholník, dôležitý na rituálne obrady. Symbolizuje vzduch, oheň, vodu a zem. Po rituálnom obrade sa rozídu do odborných sekcií, v ktorých prebiehajú diskusie o mytológii, meditácii, druidoch a taoizme.
Slobodní jednotlivci
Podľa Cindy, referentky rochesterskej komunity pre styk s verejnosťou, je paganizmus praktickou filozofiou a spôsobom myslenia, ktorý umožňuje každému venovať sa ľubovoľnej téme, ktorá ho zaujíma. Nikto im nehovorí, čo majú robiť, lebo to každý vie najlepšie sám.
Paganisti nie sú ateisti, veria v Božiu moc a vôľu. Neuznávajú centrálnu autoritu, nemajú náboženských vodcov a riadia sa podľa hesla "Konaj tak, aby si nikomu nespôsobil ujmu, ale nezabúdaj, že si zodpovedný za svoje činy." Paganisti nehlásajú hotové pravdy, ale nabádajú svojich prívržencov, aby sa k pravde dopracovali sami. Moderných pohanov je podľa odhadov zakladateľov hnutia okolo jeden a pol milióna. Ich cieľom je využiť tvorivé schopnosti slobodného jednotlivca.
(som)
Zdroj: Der Spiegel, Hamburg
Text k foto: Súčasťou stretnutia paganistov je hra na bubienkoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.